Buy 8 Save $8 Deals

Buy 8 Save $8 Deals

I really didn’t see many deals that were unadvertised this time.  But we have some fabulous ones that WERE advertised so I’m happy!

**If you have not done a Buy 8 save $8 sale before this is how it works.  When you buy items 1-7 (mix and match with ALL items) you will pay the  price at the top.  When you buy that 8th item, you will save $8, ($1 off each item).  Then your price drops to the highlighted one in yellow.  And yes, you can use coupons to lower your price even further!

IMG_0209

Unadvertised deal:

Kool Aid/Country Time $1.99

Buy 8 mix or match

$0.99

Use $0.55/1 printable

Final cost $0.44

Screen Shot 2016-01-01 at 10.52.33 AM

Advertised deals:

Crystal Light $1.99

Buy 8 mix or match

Final cost $0.99

There is a catalina running right now

Buy 3, get $2.00 OYNO

Buy 4, get $3.00 OYNO

Buy 5, get $4.00 OYNO

Deal idea:

Buy 5 Crystal Light

Buy 3 of something else (do NOT buy more Crystal light as you don’t get another catalina)

$4.97 (Crystal Light total after Buy 8 Save $8)

Get $4 OYNO

Final cost $0.19 each (plus the cost of the other 3 items)

**This Catalina rolls, meaning take the catalina from the first transaction and use it to pay for the second transaction and another catalina will print at checkout

————–

Classico Riserva $4.59

Buy 8 mix or match

$3.59

Use $1/1 wyb Kraft parmesan printable

Final cost $2.59

————-

Maxwell House $2.99

Buy 8 mix or match

$1.99

Use $1/1 printable

Final cost $0.99

————–

Oscar Mayer Bacon $5.99

Buy 8 mix or match

$4.99

Use $1/1 from SS 12/13

Final cost $3.99

————-

Kraft Salad Dressing 24 oz $2.49

Buy 8 mix or match

$1.49

Use $0.75/1 printable

Final cost $0.74

————-

Velveeta Shells and Cheese 3 pk $6.99

Buy 8 mix or match

$5.99

Use $1/1 printable

Final cost $4.99

————–

Velveeta 2 lb $6.50

Buy 8 mix or match

$5.50

Use $1.25/1 printable

Final cost $4.25

—————

Planters Products $2.99

Buy 8 mix or match

$1.99

Use $1/2 from SS 11/15

Final cost $1.49

Screen Shot 2016-01-01 at 11.11.07 AM

Townhouse/Club Crackers $2.69

Buy 8 mix or match

$1.69

Use $1/2 from RP 12/13

$1.19

Submit for $1/2 rebate with Checkout51 app (Club only)

Submit for $1/2 rebate with SavingStar app (Townhouse only)

Final cost $0.69

**If you use your points and get $1/1 KFR printables you will pay only $0.19 each

————–

Pop Tarts 12 ct $2.79

Buy 8 mix or match

$1.79

Use $0.50/1 printable (fun prints only)

Final cost $1.29

**If you use your points and get $1/1 KFR printables you will pay only $0.79 each

————–

Kellogg Breakfast To Go Shakes $5.99

Buy 8 mix or match

$4.99

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Final cost $3.99

————-

Cheez It or Keebler Caddy Packs $4.35

Buy 8 mix or match

$3.35

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Final cost $2.35

————

Mini Wheats $2.79

Buy 8 mix or match

$1.79

Use $0.50/1 printable

$1.29

Submit for $1/2 rebate with Checkout51 app

Final cost $0.79 wyb 2 (and use two coupons)

**If you use your points and get $1/1 KFR printables you will pay only $0.29 each

———–

Raisin Bran $2.79

Buy 8 mix or match

$1.79

Use $1/2 printable

$1.29

Submit for $1/2 rebate with Checkout51 app

Final cost $0.79 wyb 2

**If you use your points and get $1/1 KFR printables you will pay only $0.29 each

————

Frosted Flakes $2.79

Buy 8 mix or match

$1.79

Use $1/2 printable

Final cost $1.29

**If you use your points and get $1/1 KFR printables you will pay only $0.79 each

———–

Froot Loops $2.79

Buy 8 mix or match

$1.79

Use $1/1 KFR printable(redeem points)

Final cost $0.79

————

Kelloggs Origins $3.49

Buy 8 mix or match

$2.49

Use $0.70/1 printable

Final cost $1.79

————

Coca Cola 6-8 pks $2.99

Buy 8 mix or match

$1.99

Use $1/2 printable (NLA, if not expired)

Final cost $1.49

 

 Screen Shot 2016-01-03 at 3.11.17 PM

Kelloggs Cereal, Bars, Crisps, Moments $2.49

Buy 8 mix or match

$1.49 each

Use $1/2 cereal printable

Submit for $1/2 Cereal rebate with Checkout51 app

Submit for $1/2 Special K Bars rebate with SavingStar app

Final cost on cereal $0.50 each wyb 2

Final cost on bars $1.00 each wyb 2

**If you use your points and get $1/1 KFR printables the cereal and bars will be FREE

print