Gerber Food Deals + Avent Deal

Gerber Food Deals + Avent Deal

IMG_0040

Avent Products have a deal this week- spend $50 get $5 OYNO.  Plus, cups and bottles are buy one get one 50% off.  If you have been looking to really stock up, this would be a great way to get a good bang for your buck.  Plus, you could earn a Baby Reward.

IMG_0041

Gerber has a Catalina running right now- Buy 8, get $2 OYNO, buy 12, get $3 OYNO, and buy 12, get $4 OYNO.  I tried to break everything down in a bunch of different scenarios.  If you are confused or need help, please let me know!

**If you don’t want all Gerber foods for your baby reward, feel free to substitute the Buy 3 Get 1 free Meijer baby snacks deals

Gerber 1st, 2nd, and 3rd Foods

Buy 8, get $2 OYNO

Buy 12, get $3 OYNO

Buy 16, get $4 OYNO

**This coupon will not roll

Buy 8 Gerber 1st Foods $0.98

Get $2 OYNO

Final cost $0.73 each

Buy 12 Gerber 1st Foods $0.98

Get $3 OYNO

Final cost $0.73 each

Buy 16 Gerber 1st Foods $0.98

Get $4 OYNO

Final cost $0.73 each

Do the last deal twice and earn a $5/$30 baby reward (you may have a different amount)

Final cost $0.56 each wyb 32 and earn $5 reward and two $4 OYNOs

———

Buy 8 Gerber 2nd Foods $1.10

Use $1.50/8 from mPerks

Get $2 OYNO

Final cost $0.66 each

Buy 12 Gerber 2nd Foods $1.10

Use $1.50/8 from mPerks

Get $3 OYNO

Final cost $0.72 each

Buy 16 Gerber 2nd Foods $1.10

Use $1.50/8 from mPerks

Get $4 OYNO

Final cost $1.00 each

Do the Buy 16 deal in one transaction and get a $4 OYNO

Then do the Buy 12 deal and get a $3 (you can’t use the $1.50/8 this time as it will be gone)

Final cost is $0.61 each wyb 28, after using $1.50/8, earning $4 OYNO, earning $3 OYNO, and earning $5 reward

———–

Buy 8 Gerber 3rd Foods $1.38

Get $2 OYNO

Final cost $1.13 wyb 8

Buy 12 Gerber 3rd Foods $1.38

Get $3 OYNO

Final cost $1.13 wyb 12

Buy 16 Gerber 3rd Foods $1.38

Get $4 OYNO

Final cost $1.13 wyb 16

Do the Buy 8 deal once

Do the Buy 16 deal once

$33.12

Get $2 OYNO, Get $3 OYNO, earn $5/$30 baby rewards

Final cost $0.92 each wyb 24

print