Meijer 2 Day Sale August 11-12

Meijer 2 Day Sale August 11-12

Both markets

To see the full ad click here

To print coupons click here

School Bucks are HERE!  Clip Sschool Bucks now to use August 11-12.   You may use one coupon of each type per transaction.  If you buy a $25 item and a $100 item you may use the $5 and the $20 in the same transaction. Valid on General Merchandise, Apparel, and Health & Beauty only.  These are good on single items only, not totals.  Baby items are considered grocery and not general merchandise.

You may use the paper coupon OR the mPerk (digital) coupon.  You may not use both in the same transaction.  Once you use the digital coupon it will most likely disappear, so if you need to use another one use a paper coupon in a different transaction.

General Mills/Box Tops spend $15 save $5 instantly

**We are not sure how the free items will ring up for this deal

Once we test this deal we will let you know!

Possible scenario”

Buy 6 boxes of General Mills Cereal $2.99

$17.94

Minus $5 instantly for $5/$15 deal

$12.94

Minus $2.99 x 3 for BOGO cereal

$3.97

Submit for $1/2 SavingStar rebate

Final cost- could be as low as $2.97 for 6 boxes

THE ABOVE DEAL HAS NOT BEEN TESTED AND MAY NOT WORK

General Mills Cereal $2.99

Buy one get one free

NO COUPONS ALLOWED ON FREE ITEM

The ad gives a size range for the cereal but I’m guessing it’s the $2.99 boxes that are BOGO

Use $0.50/1 Cheerios

Use $0.50/1 Toast Crunch

Use $0.50/1 Honey Nut Cheerios/Multi Grain Cheerios

Use $0.50/1 Reese’s

Use $0.50/1 Lucky Charms

Use $1/2 Cheerios/Toast Crunch/Lucky Charms (buy 4 boxes to use this)

Pay $2.50 for 2

Submit for $1/2 SavingStar rebate

Final cost $0.75 each wyb 2

Nature Valley Bars $2.99

Buy one get one free

Use $1/2 printable (buy 4 boxes)

Or use $0.50/2 from SS 8/6 (buy 4 boxes)

Submit for $0.50/2 SavingStar rebate

Final cost $1.12 each wyb 4

Don’t want to buy 4 boxes?

Nature Valley Bars $2.99

Buy one get one free

Submit for $0.50/2 SavingStar rebate

Final cost $1.25 each wyb 2

Fiber One Bars $3.29

Buy one get one free

Use $0.50/2 printable (buy 4 boxes)

Or use $0.50/2 from SS 8/6 (buy 4 boxes)

Submit for $0.50/2 SavingStar rebate

Final cost $1.39 each wyb 4

Hamburger Helper $0.88

Use $1/4 printable

Or use $0.75/3 from SS 7/9 or SS 7/30

Submit for $1/4 SavingStar rebate

Final cost $0.38 each

Hamburger Helper should count towards the $5/$15 Box Top instant savings deal

Buy 18 boxes Hamburger Helper $0.88

$15.84

Minus $5 instantly

$10.84

Use six $0.75/3 from SS 7/9 or SS 7/30

Submit for $1/4 SavingStar rebate

Final cost $0.29 each

Land O Frost Premium Lunchmeat 16 oz $2.99

Use $0.75/1 from SS 7/23

Final cost $2.24

**This is for 1 POUND!!

Thomas English Muffins $2.50

Buy one get one free

Submit for $1.50/1 Ibotta rebate wyb Green Mountain Coffee 12 ct+

Final cost $1.00 for two English Muffins plus cost of coffee

Lay’s Multipack $5.49

Submit for Fetch Rewards

All Detergent $2.49

Use $1/1 printable

Or use $1/1 from RP 7/23

Final cost $1.49

Snuggle Fabric Softener or Dryer Sheets $2.49

Use $0.50/1 printable

Or use $0.50/1 from RP 7/23

Final cost $1.99

Angel Soft 6 double rolls $4.69

NO COUPONS ALLOWED ON FREE ITEM

Buy 2

Use one $0.45/1 from RP 7/23

Or use $0.45/1 printable

Final cost $2.17 each wyb 2

Angel Soft 6 double rolls $4.69

NO COUPONS ALLOWED ON FREE ITEM

Buy 4

Use $1/2 from RP 7/23

Final cost $2.09 each wyb 4

Chinet Products $2.00

Use $1/1 printable (sign up)

Final cost $1.00

Always Products

Buy one get one 50% off

Tons of printables or coupons in P&G

Buy 2 Always Pads $5.69

$8.53

Use $2/2 from P&G

Or use $1.50/2 printable (must be 30 ct+)

Final cost $3.26 each

Buy 2 Always Pads $3.39

$5.08

Use two $0.50/1 printables or from P&G

Final cost $2.04 each

Buy 2 Tampax Pearl $4.19

Buy one get one 50% off

$6.28

Use $2/2 printable or from P&G

Final cost $1.07 each

Schick Razors $2 off

Schick Men’s Xtreme 3 $6.29

Now $4.29

Use $3/1 printable

Or use $2/1 from SS 7/23

Final cost $1.29

Schick Women’s Xtreme 3 $6.29

Now $4.29

Use $2/1 from SS 7/23

Final cost $2.29

Pantene Shampoo/Conditioner 16-25 oz $2 off

Was $6.49

Now $4.49

Use $5/3 from P&G (must be one shampoo and one conditioner/styler)

Final cost $2.82 each

Pantene Dry Shampoo $5.19

Now $3.19

Buy two of these plus one shampoo $4.49

$8.37

Use $5/3 from P&G

Final cost $1.95 each

Pantene Stylers $5.19

Now $3.19

Use $2.50/1 from P&G

Final cost $0.69 each

**Some stylers may be cheaper.  This is what was online.

Old Spice Products

Buy one get one 50% off

Buy two deodorant $2.69

$4.03

Use two $1/1 from P&G

Final cost $1.01 each

Old Spice Deodorant or Body Spray or Body WashS $3.99

$5.99

Use two $1/1 from P&G

Final cost $1.99 each

Old Spice Shampoo/Conditioner $4.19

$6.28

Use two $1/1 from P&G

Final cost $2.14 each

Xyzal $7.99

Buy one get one 50% off

$11.98

Use two $2/1 from RP 7/30

Final cost $3.99 each

Xyzal 35 ct $17.99

Buy one get one 50% off

$26.98

Use two $5/1 from RP 7/30

Final cost $8.49 each

Allegra 15 ct $13.59

Buy one get one 50% off

$20.38

Use two $3/1 printable

Final cost $7.19

Nasacort $13.49-$18.99

Buy one get one 50% off

$20.23-$28.48

Use two $4/1 from RP 8/6 or printable ($18.99 size)

Or use two $2/1 printable ($13.49 size)

Final cost $4.05 each to $10.24 each

print

2 thoughts on “Meijer 2 Day Sale August 11-12

  1. I was wondering about the cereal deal and I see it says THE ABOVE DEAL HAS NOT BEEN TESTED AND MAY NOT WORK. Will you be testing at 6am Friday? Should I check back for a thumbs up or down on this one?

Leave a Comment