Meijer Matchups December 10-16

Meijer Matchups December 10-16

Sunday market December 10-16

Thursday market December 14-20

Food Deals

Cheez Its $0.99

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Final cost FREE

Cheez It’s $0.99

Submit for $1/2 Checkout51 rebate (by 12/13)

Final cost $0.49 each

**Can’t use coupon with rebate

Candy Canes $1.00

Submit for $0.25/1 Checkout51 rebate

Final cost $0.75

Folgers $6.99

Use $0.50/1 from RP 11/5

Final cost $6.49

Oreos $2.50

Use $0.75/2 from SS 11/5 (exp 12/16)

Final cost $2.12 each

Domino Sugar 4 lb $1.89

Use $0.40/1 from SS 11/5

Final cost $1.49

Hershey’s Singles $0.89

Buy 5 get 5 free

Hershey Candy $3.50

Use $1/2 from SS 12/3

Final cost $1.75 each

Snyder’s Pretzels $1.99

Use $1/2 from SS 10/15

Final cost $1.49 each

Keebler/Townhouse $1.99

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Submit for $0.50/1 Ibotta rebate

Final cost $0.49

**You can’t submit for Checkout51 rebate if you do another rebate or use a coupon

Jimmy Dean Sausage $3.00

Use $1/2 from RP 11/12

Final cost $2.50 each

General Mills, Kellogg, Special K Cereal $3.33

Use $3/5 Kellogg printable

Use $1/2 Rice Krispies Cereal

Use $2/4 Kellogg Cereal

Use $1/2 Special K Cereal

Or use $1/3 Kellogg from RP 10/8

Or use $1/2 General Mills printable

Or submit for $1/2 SavingStar rebate (can’t use coupon)

Or use $1/3 General Mills from SS 11/12

Final cost $2.83 each

Nabisco Family Size Crackers $3.99

Buy two get one free

Use $0.75/2 from SS 11/15

Final cost $2.41 each

Progresso Soup $1.50

Buy two get one free

Use $1/4 printable (Buy 6)

Or use $1/4 mPerks (Buy 6)

Or use $0.50/2 from SS 10/22 or SS 11/12

**Or submit for $1/4 SavingStar rebate (can do rebate or coupon, not both)

Final cost $2.50 for 3 when you use $0.50/2

Swanson Broth $1.99

Use $0.50/2 printable or from SS 11/05

Final cost $1.74 each

Campbells Soup $0.79

Use $0.40/4 from SS 11/5

Final cost $0.69 each

Chex Cereal $1.99

Use $1/2 Chex from SS 11/19

Or use $1/3 General Mills from SS 11/12

Final cost $1.49 each

Honey Bunches Of Oats $1.99

Use $0.75/1 printable

Final cost $1.24

Betty Crocker Fruit Snacks $1.88

Use $0.50/2 from SS 10/22

Final cost $1.63 each

Maxwell House/McCafe/Gevalia Coffee $5.49

Use $1/1 from SS 10/29

Or use $0.75/1 from SS 11/19

Submit for $0.75/1 Checkout51 rebate (only if you don’t use coupon)

Final cost $4.49

Nabisco Cookies $2.50

Use $0.75/2 from SS 11/15

Final cost $2.12 each

Dole Pineapple $0.99

Use $0.75/2 printable

Final cost $0.62 each

Prego $1.34

Use $1/2 printable

Final cost $0.84 each

**Use $0.35/1 store coupon also if you had one mailed to you

Del Monte Vegetables $0.69

Use $0.40/4 from SS 11/5

Final cost $0.59 each

Pomepeian Oil $7.29

Buy one get one free

Use $0.55/1 printable

Final cost $6.74 for 2

Dannon Yogurt 4 packs $1.88

Use $1/2 from SS 11/5 (exp 12/16)

Final cost $1.38 each

I Can’t Believe It’s Not Butter $2.50

Use $0.75/2 from RP 11/12 (exp 12/10)

Final cost $2.12 each

Pillsbury Sweet/Crescent Rolls $1.67

Use $1/2 printable

Or use $1/3 from SS 12/10

Final cost $1.17 each

Tyson Nuggets $3.99

Use $1/1 from RP 10/1

Final cost $2.99

Michelinas $0.88

Use $1/5 printable

Final cost $0.68 each

DiGiorno Pizza $4.99

Use Buy two get one printable

Final cost $3.33 each

Aunt Millie Buns $3.00

Use $1/1 printable

Final cost $2.00 each

Bud Light $10.99

Submit for $5/1 Ibotta rebate wyb a fresh pizza too

Final cost $5.99 for beer, plus cost of fresh pizza

 

Household Deals

Charmin 6 mega rolls $5.99

Use $1/1 printable

Or use $1/1 mPerk

Final cost $4.99

Bounty Paper Towels 6 big rolls $5.99

Use $1/1 printable

Or use $1/1 mPerk

Final cost $4.99

Meijer Paper/Food Storage/Trash Bags/Laundry/Cleaning Products

Buy one get one 50% off

Dawn Dish Soap 28 oz $3.49

Use $0.25/1 mPerk

Final cost $3.24

Cascade 10-20 ct/gel 45 oz $3.49

Use $0.25/1 mPerk

Final cost $3.24

Swiffer Wet or Dry Refills 24-32 ct/Duster Refills $6-10 ct $7.49

Use $1/1 mPerk

Final cost $6.49

Febreze Air Care/Refresher/Small Spaces/Wax Melts $2.99

Use $1/1 mPerk

Final cost $1.99

Air Wick Scented Oil 2 pk or Freshmatic Refill $4.49

Use $0.50/1 mPerk

Or use BOGO Freshmatic from SS 12/3 (can’t use BOGO plus mPerk)

Final cost $2.24-$3.99

Ziploc Bags 60-280 ct $6.99

Use $2/2 mPerk

Or use $1/2 printable

Or use $1/2 from SS 11/12

Final cost $5.99 each

Reynolds Foil $2.99

Use $0.75/1 printable

Final cost $2.24

Persil Liquid Detergent 50 oz or Power Caps 20 ct $5.99

Use $2/1 mPerk

Final cost $3.99

Purex Crystals 18 oz $2.99

Use Buy 2 get 1 printable

Final cost $1.99 each

Brawny 8 XL $11.79

Use $2/1 from RP 12/3

Final cost $9.79

Quilted Northern 12 mega rolls $11.79

Use $0.50/1 from RP 11/19 (soft & strong)

Final cost $11.29

Dixie Plates 64-154 ct $5.99

Use https://www.dixie.com/opt-in

Final cost $5.24

 

Baby Deals

Buy $10 in Happy Baby of Tot food or snack get $2 off instantly

Deal idea:

Buy 4 Happy Baby Clearly Crafted Pouches $1.79

Buy 2 Happy Tot Pouches $1.42

$10.00

Minus $2 instantly

$8.00

Use two B1G1 Happy Baby Clearly Crafter Pouch printable

Use one B1G1 Happy Baby or Tot Pouch printable

Final cost $0.50 each

**When you buy 4 pouches, Happy Family will donate 1 to a family in need**

Buy 2 Sprout Pouches, get 1 free

Buy 3 Sprout Pouches $1.68

Use one B1G1 Sprout Organic Baby or Toddler Puree Pouch printable

Final cost $0.56 each

Buy 3 Pediasure SideKicks $9.43

$28.29

Get $5 off instantly when you buy 3

$23.29

Submit for $3/3 Ibotta rebate

Final cost $20.29 for 3

Spend $40 in Pampers diapers, wipes or training pants, get $10 OYNO

Available coupons:

$0.50/1 Wipes mPerk

$1.50/1 Diaper mPerk

$1.50/1 Easy Ups mPerk

Use $1/1 Diaper printable

Deal idea:

Buy 1 Pampers Diaper $34.99

Buy 1 Pampers 3 pack wipes $5.57

$40.56

Use $0.50/1 Pampers wipes mPerk

Use $1.50/1 Pampers diapers mPerk

Pay $38.56

Get $10 OYNO

Deal idea:

Buy 1 Pampers Diaper $24.94

Buy 1 Pampers Diaper $8.97

Buy 1 Pampers Wipes $5.57

Buy 1 Pampers Wipes $1.97

$41.45

Use $0.50/1 Wipes mPerk

$1.50/1 Diaper mPerk

Use $1/1 Diaper printable

Pay $38.45

Get $10 OYNO

Spend $40 on Huggies Diapers, wipes, Pull-Ups or Goodnites, get $10 OYNO

Available coupons:

$2/1 Huggies Diaper mPerk

$0.50/1 Huggies wipes mPerk

$2/1 Pullups mPerk

$5/$30 Huggies mPerk

$2/1 Huggies printable

$2/1 Pullups/Goodnites printable

Deal idea:

Buy 4 Huggies Diapers $8.96

Buy 1 Huggies Wipes $5.57

$41.41

Use $5/$30 mPerk

Use four $2/1 Huggies diaper printable (or 3 and mPerk)

Use $0.50/1 Wipes mPerk

Pay $27.91

Get $10 OYNO

Deal idea:

Buy 1 Huggies Diaper $34.47

Buy 1 Huggies Wipes $5.57

$40.04

Use $5/30 Huggies mPerk

Use $2/1 Huggies diaper printable

Use $0.50/1 Huggies Wipes mPerk

Final cost $32.54

 

Pet Deals

Buy 48 cans of Friskies Wet Cat Food $23.40

Use two $2/24 from RP 12/3

Final cost $0.40 each

Buy 1 Nudges Dog Treat $9.99

Use $1.50/1 Nudges Dog Treats printable

Final cost $8.49

Canine Carryouts $1.00

Use $1/4 from RP 12/10

Final cost $0.75 each

Bella Dry Dog Food 3 lb $5.50

Use $2/1 mPerk

Final cost $3.50

Purina Beyond Dry Dog Food 3.7 lb $9.99

Use $5/1 printable or mPerk

Final cost $4.99

Nutrish Wet Cat Food Variety Pack 12 ct $11.89

Use $2/1 mPerk

Final cost $9.89

Nutrish Dog Food 6 lb $8.89

Use $3/1 mPerk

Final cost $6.89

Nutrish Dish 3.75 lb $10.99

Use $3/1 mPerk

Final cost $7.99

Nutrish Dog Treat $2.59

Use $1/1 mPerk

Final cost $1.59

Fresh Step Litter $11.49

Use $2/1 mPerk

$9.49

Blue Dog Bakery Dog Treats $2.19

Use $1/1 mPerk

Final cost $1.19

Pedigree Pouch Dog Food $0.50

Buy 15

Use Buy 10 get 5 free mPerk

Final cost $0.33 each

Crave Dry Dog Food 12 lbs $27.99

Use $5/1 mPerk

Final cost $22.99

Cesar Dry Dog Food 12 lbs $15.49

Use $5/1 mPerk

Final cost $10.49

 

Health & Beauty Deals

Garnier $3.00

Use $1/1 from RP 11/19

Final cost $2.00

Loreal Shampoo $3.19

Use $2/1 from SS 12/3

Final cost $1.19

Buy 7 Pantene $3.99

$27.93

Get $6 off instantly

Use $1/1 mPerk

Use two $3/3 from RP 12/10

Final cost $2.13 each

Buy 2 Aveeno Shave Gel $4.19

One rings $2.10

Use two $2/1 from RP 12/10

Final cost $1.15 each

Buy 6 Crest $1.99

Get $3 off instantly

Use two $2/3 from RP 12/10

Final cost $0.82 each

Buy 2 Crest Toothbrushes $0.99

Minus $1 instantly

Final cost $0.49 each

Buy 2 Colgate Total $2.99

One rings $1.50

Use two $1/1 from SS 12/3

Final cost $1.25 each

Buy 3 Boost Shakes $7.99

Get $5 off instantly

Use three $3/1 from SS 11/19

Final cost $3.32 each

Buy 2 Afrin $4.89

One rings $2.45

Use two $2/1 from SS 12/10

Final cost $3.34 for 2

Buy 2 Johnson’s Baby Shampoo $3.99

One rings $2.79

Use two $1/1 printables

Final cost $2.39 each

 

print