Meijer Matchups July 16-22

Meijer Matchups July 16-22

Thursday market July 20-26

Remember, on 10 for $10 deals, do not use a coupon on the 11th (free) item.  You can buy as many increments of 11 as you want in a transaction.

 

10 For $10 Deals

French Baguette $1.00

Submit for $0.25/1 Checkout51 bread rebate

Final cost $0.75

Daisy Sour Cream $1.00

Submit for $0.25/1 Allrecipes rebate

Final cost $0.75

Tropicana Juice $1.00

Submit for $0.30/1 Allrecipes rebate

Submit for Fetch Rewards

Final cost $0.70

Nabisco Cups 3.5 oz $1.00

Use $0.75/2 from SS 7/11 (must be 3.5 oz)

Final cost $1.25 for 2

Chex Mix $1.00

Use $0.50/2 printable

Or use $0.50/2 from SS 6/4

Submit for $0.50/2 SavingStar rebate

Final cost $0.50 each

Knorr Packets $1.00

**If “Selects” are included

Use $0.50/1 printable

Submit for 500 bonus points ($0.50) with Fetch app when you buy 2

Final cost as low as $0.25 each??

Rice A Roni $1.00

Use $0.25/1 printable (Cilantro Lime only)

Submit for $0.50/1 Checkout51 rebate (up to 2x)

Final cost $0.25 each

Hamburger Helper $1.00

Use $0.50/1 printable (hurry!)

Final cost $0.50

Buy 4 Hamburger Helper $1.00

Use $0.50/1 printable (hurry!)

Use $0.75/3 from SS 6/4 or SS 7/9

Submit for $1/4 SavingStar rebate

Final cost $0.43 each

Peppers $1.00

Use $1/1 printable (If Sunset brand)

Final cost FREE

Greenhouse Cucumber $1.00

Submit for $0.25/1 Allrecipes rebate

Final cost $0.75

Old Orchard Frozen Juice $1.00

Use $0.50/1 printable

Final cost $0.50

Old Orchard 100% Juice or Healthy Balance Juice $1.00

Use $0.50/1 printable

Final cost $0.50

Old El Paso Products $1.00

Use $0.50/1 Taco Shell/Tostadas printable

Final cost $0.50

True Goodness Mushrooms $1.00

Submit for $1/1 Allrecipes rebate

Final cost FREE

Stonefire Naan $1.00

Use $1/1 from SS 6/25 or printable

Final cost FREE

Broccoli Crowns $1.00

Submit for $1.50/1 Allrecipes rebate

Final cost FREE plus $0.50 money maker

P3 Protein Packs $1.00

Use $1/2 from SS 6/11

Final cost $0.50

Buy 2 Rev Wraps $1.00

Use two $0.50/1 from SS 6/4

Submit for $0.75/1 Checkout51 rebate

Submit for $1/2 MobiSave rebate

Final cost FREE plus $0.75 money maker

Butterball Bacon $1.00

Use $0.75/1 printable

Or use $0.55/1 from SS 6/25

Submit for $0.75/1 SavingStar rebate

Final cost FREE plus $0.50 money maker

Land O’Frost Snackers $1.00

Use $0.50/1 from SS 7/9

Final cost $0.50

Buy 4 Purina One SmartBlend Wet Dog Food Cans $1.00

Use $0.75/4 Purina One SmartBlend Wet Dog Food Cans from SS 4/30

Final Cost $3.25 for 4

Buy 5 Beyond Wet Cat Food $1.00

Use Buy four get one Purina Beyond Wet Cat Food from RP 6/18

Final cost $0.80 each

Sprout Baby Food Pouch $1.00

Use Buy one get one printable

Final cost $0.50 each

 

Food Deals

Kraft Shredded Cheese $3.19

Buy two get one free

Final cost $2.12 each

Kellogg Cereal $1.99

Buy Apple Jacks $1.99

Buy Corn Pops $1.99

Use $0.50/1 Apple Jacks printable  

Use $0.50/1 Corn Pops printable

Submit for $1/2 Checkout51 rebate

Submit for $0.60/1 Apple Jacks SavingStar rebate

Submit for $0.60/1 Corn Pops SavingStar rebate

Final cost $0.39 each

**If you have the Krave rebate on Checkout 51, use this $0.50/1 printable and do the SavingStar rebate as well

Other coupons: $0.50/1 from RP6/18 and 7/9

Green Onions $0.33

Submit for $0.30/1 Allrecipes rebate

Final cost $0.03

Cucumber $0.33

Submit for $0.25/1 Allrecipes rebate

Final cost $0.08

International Delight Creamer $2.49

Use $1/1 printable (sign up)

Final cost $1.49

Pure Leaf Chilled Tea 59 oz $1.99

Use $0.75/1 from SS 6/4

Final cost $1.24

Yoplait Yogurt $0.50

Use $1/10 mPerk

Submit for $1/10 SavingStar rebate

Final cost $0.30 each

Dannon Yogurt $0.50

Submit for $0.40/3 Ibotta rebate

Final cost $1.10 for 3

Sargento Cheese Slices $2.79

Use $1.25/2 from SS 6/25

Final cost $2.16 each

Buy two General Mills Cereal, Nature Valley Bars, or Fiber One Bars $2.50

Get one water bottle free!

Use two $1/1 Very Berry Cheerios

Submit for $1/2 SavingStar rebate

Final cost $2.00 for two boxes and free water bottle

Lots of General Mills Cereal printables here

Or use $1/2 mPerk

Or use $1/3 from SS 7/9

Use $0.50/1 Nature Valley mPerk or use $0.50/2 from SS 7/9

Use $0.50/2 Fiber One from SS 6/11 or SS 7/9

Submit for $0.50/2 Fiber One SavingStar rebate

Vlasic Pickles $1.99

Use $1/2 from SS 6/18

Final cost $1.49

Pompeiian Oil $7.29

Buy one get one free

Pop Secret $2.99

Use $0.75/1 from SS 6/4

Final cost $2.24

Doritos $4.29

Buy one get one free

Submit for Fetch Rewards

Bud Light 12 pk $9.49

Buy 2 Water, Juice, or Snacks totaling $2.00 (do NOT use coupons on these)

Total should be $11.49

Submit for $2/1 Ibotta rebate

Final cost $9.49 for beer and snacks

Honey Maid $2.99

Use $1/2 from SS 6/25

Or use $0.75/2 from SS 7/9

Final cost $2.49 each

Tradewinds Tea $2.50

Catalina offer:

Valid 7/10-8/6

Buy 2, get $0.75 OYNO

Buy 3, get $1.75 OYNO

Buy 4+, get $2.75 OYNO

Buy 4 at $2.50

Pay $10.00

Get $2.75 OYNO

Final cost $1.81 each

 

Household Deals

Buy 2 All 94.5-100 oz

Or All Packs 45-48 ct

Or Snuggle 96 oz

At $6.59

Save $3 instantly

(Which really makes them $5.09 each)

Use $2/2 from RP 6/4

Final cost $4.09 each

Buy one, get one 50% off mix and match.  Lower priced item will most likely be the 50% item. Final costs may vary depending which item is 50%

Tide Liquid Laundry 46-50oz (excludes Purclean) $7.49

Use $2/1 mperk

Final cost $5.49

Febreze Air Twin Pack 17.6oz $4.99

Febreze Candles 4.3oz

Febreze Fabric Refresher 27oz $4.99

Febreze Noticeables Refill 0.87oz $4.99

Febreze Small Spaces 11ml $2.99

Dawn Dish Soap 28-34oz $3.99

Use $0.50/1 mperk

Final cost $3.49

Cascade Actions Pacs 10-20ct $4.19 (11ct)

Use $0.25/1 mperk

Final cost as low as $3.94

Swiffer Sweeper Dry or Wet Refills 16-32ct $4.69

Use $2/1 mperk

Final cost $2.69

 

Puffs Family Size Tissues Vicks 88ct/Lotion or Ultra Soft & Strong 124ct/Basic 189ct $1.99 (124ct)

Use $0.25/1 mperk

or use $0.25/1 printable

Final cost as low as $1.74

Other items not BOGO50%

Clorox Toilet Bowl Cleaner $1.79

Use $0.50/1 printable

Final cost $1.29

Clorox 3 pack wipes $8.99

Use $0.50/1 printable

Final cost $8.49

Hefty Trash Bags 18-45ct $6.99

Use $1.50/1 black bags from RP 6/25

or use $1/1 kitchen bags from RP 6/25

Final cost as low as $5.49

 

Pet Deals

Buy 4 Purina One SmartBlend Wet Dog Food Cans $1.00

Use $0.75/4 Purina One SmartBlend Wet Dog Food Cans from SS 4/30

Final Cost $3.25 for 4

Buy 5 Beyond Wet Cat Food $1.00

Use Buy four get one Purina Beyond Wet Cat Food from RP 6/18

Final cost $0.80 each

Temptations Cat Treats $1.40

Use $1/1 from RP 7/16

Final cost $0.40 each

Tidy Cat Litter 35 lb $12.99

Use $1/1 mPerk

Final cost $11.99 plus get FREE Friskies Part Mix (sale)

Nylabones Buy get one 50% off

Use two $1/1 from RP 4/30

Final cost varies

Purina ONE Dry Cat Food $21.99

Use $1/1 from SS 5/21

Final cost $20.99

Purina ONE Smartblend Dry Dog Food $18.99

Use $2/1 from SS 4/30

Final cost $16.99

Pedigree Dry Dog Food $22.99

Submit for $1.50/1 SavingStar rebate

Submit for $1.50/1 Checkout51 rebate

Final cost $19.99

 

Baby Deals

Buy 2 Pampers Giant Packs $34.99

Get $25 OYNO (store cat, will not roll)

$69.98

Use $2/1 mPerk

Use $1/1 printable

Final cost $66.98

Get $25 OYNO

**Note- there is a $8 mPerk that as of right now expires 7/16.  Website says 7/15 so it may or may not be there Sunday.  If it’s there, use instead of the printable!

Huggies Diapers, Pullups, Goodnites, Wipes

Buy one get one 50%

Buy 2 Huggies Diapers $7.97

One rings $3.99

Use two $2/1 printables

Or use $3/2 from SS 7/9

Final cost $3.97 each

Buy 2 Huggies Wipes $1.97

One rings $0.99

Use two $0.50/1 printables

Or use $1/2 from SS 6/25 or SS 7/9

Final cost $0.97 each

Buy 2 Huggies Pullups $8.97

One rings $4.49

Use two $2/1 from SS 6/25

Final cost $4.72 each

Buy 2 Huggies 3 pk Wipes $5.57

One rings $2.78

Use $1.50/2 printable

Final cost $3.42 each

Pampers 3 pk Wipes $5.57

Use $0.50/1 mPerk

Final cost $5.07

 

Health & Beauty Deals

Colgate Buy one get one 50% off

Buy 2 Colgate Value Pack $2.99

One rings $1.50

Use tow $1.50/1 from SS 7/9

Final cost $1.50 or $0.37 per tube

Buy 2 Colgate $1.69

One rings $0.84

Use two $0.50/1 from SS 7/9

Final cost $0.77 each

Buy 5 Poise Pads or Liners $4.99

Use five $2/1 printables

Or use $2/1 from SS 6/25

Pay $14.95

Get $5 OYNO

Buy 2 Herbal Essences $3.99

Use $3/2 from RP 7/16

Final cost $2.49 each

L’Oreal Shampoo $3.19

Catalina offer:

Valid 7/10-8/6

Buy 2, get $1.25 OYNO

Buy 3, get $2.50 OYNO

Buy 4, get $3.75 OYNO

Buy 4 $3.19

Use two $4/2 from RP 7/9

Pay $4.76

Get $3.75 OYNO

Now do the deal again:

Buy 4 $3.19

Use two $4/2 from RP 7/9

Use $3.75 from first transaction

Pay $1.01

Get $3.75 OYNO

Buy 1 Head and Shoulders 2 In 1 Shampoo $5.99

Buy 1 Head and Shoulders Shampoo $3 (50% off)

Use $2/1 mPerk

Pay $6.99

Submit for $1/1 H&S 2 in 1 Ibotta rebate

Submit for $1/1 H&S Shampoo Ibotta rebate

$1 bonus for buying both items

Final cost $1.99 each

 

print

Leave a Comment