Meijer Must Do Matchups December 27-January 2

 

Meijer Must Do Matchups December 27-January 2

To view the entire ad click here

Click on ‘Canal Winchester’ and ‘Select New Store’ to enter your local zip code

Screen Shot 2015-12-25 at 1.12.01 PM

Avocados $0.77 each

No coupon needed

————-

Seedless Oranges 8 lb bag $4.99

No coupon needed

————–

24 pk Coke or Pepsi Products $6.48

Buy 6 mix or match

Final cost $5.48

————

Meijer Cheese $2.79

Buy 6 mix or match

Final cost $1.79

————–

Tyson Bagged Chicken $4.99

Buy 6 mix or match

Use $1/1 Nugget printable

Final cost $3.99

————-

Doritos $2.99

Buy 6 mix or match

Final cost $1.99

Submit for $5/$20 rebate with SavingStar app (expires 12/31)

Deal idea:

Buy 10 bags at $2.99

(You will need to buy 2 more mix or match items so you hit 12 items for $12 off, so we will assume they are now $1.99)

10 bags x $1.99 is $19.90

Use $2 ‘boost’ on SavingStar to drop your balance to $18.00

Submit for $5/$20 rebate with SavingStar app (expires 12/31)

Final cost $1.49 each wyb 10

Screen Shot 2015-12-25 at 2.28.30 PM

Lays Family Size Chips $1.99

Use $2 ‘boost’ on SavingStar to drop your balance to $18.00

Submit for $5/$20 rebate with SavingStar app (expires 12/31)

Final cost $1.49 each wyb 10

—————

California Pizza Kitchen Pizza $4.99

Use $1.50/2 Target printable (exp 12/31)

Final cost $4.24 each

————-

Philly Cream Cheese Buy two get one free

$2.19 for tubs (no coupon)

Final cost $1.46 each wyb 3

$2.37 for bricks (use coupon)

Use $1/2 printable

Or use $1/4 from mPerks (must buy 5 to use, but you should buy 6 and get an additional one for free)

Final cost $1.24 each wyb 3

———–

Ore-Ida Potatoes $2.50 (excludes Creative Classics)

Buy 4 get $2.00 off

Final cost $2.00 each wyb 4

————-

TGIF Small Appetizers $2.50

Buy 4 get $2 off

Use $1/1 printable (must buy 10 oz size +)

Or use $1.50/3 printable (any size)

Final cost $1.00 each wyb 4

————–

Heluva Good Dip $1.34

Use $0.75/1 from SS 11/15

Final cost $0.59

————-

Mars Large Bagged Candy $8.39

Use $1/2 printable

Final cost $7.89

————–

7 Up 10 products $0.88

Use $1/2 printable (NLA)

Final cost $0.38 each

—————

7 Up products $0.88

Use $1/3 printable (NLA- expires 12/31)

Final cost $0.54 each

Screen Shot 2015-12-25 at 2.51.22 PM

Williams Cheese Spread $5.99

Buy one get one free

Final cost $2.99

————–

Stacy’s Pita Chips $3.00

Watch for $1/2 peelies

Final cost $2.50??

————-

Wholly Guacamole $2.50

Use $1.50/1 from SS 11/1 (exp 12/31)

Or use $1/1 printable

Final cost $1.00

————–

King’s Hawaiian Round Bread $3.00

Use $2/1 printable ?? (sign up)

Final cost $1.00?

Screen Shot 2015-12-25 at 3.29.15 PM

No rebates found

Screen Shot 2015-12-25 at 3.31.04 PM

No rebates found

Screen Shot 2015-12-25 at 3.32.44 PM

Angus Ground Beef $3.29/lb

No coupon needed

————–

Boneless Skinless Chicken Breasts $1.87/lb

No coupon needed

————–

Top Round Steak or Roast $5.49/lb

No coupon needed

Screen Shot 2015-12-25 at 5.11.59 PM

Johnsonville Breakfast Sausage $3.00

Use $1.50/2 printable (page 3)

Or use $1/2 from SS 11/8

Final cost $2.25

————–

Hillshire Lil Smokies $2.00

Use $0.55/1 from SS 11/15 (exp 12/27)

Final cost $1.45

————–

Lunchables Walking Taco $2.00 (if included)

Use $1.50/2 Walking Taco printable

Final cost $1.25

Screen Shot 2015-12-25 at 5.23.14 PM

Cabbage $0.25/lb

No coupon needed

————

Otria Greek Veggie Dip $2.50

Use $0.75/1 printable

Final cost $1.75

————-

Marzetti Veggie Dip $2.50

Use $0.75/1 printable

Or use $0.60/1 from SS 11/8

Final cost $1.75

—————

Limes 2 lb bag $2.00

Submit for $0.25/1 rebate with Ibotta app

Final cost $1.75

————–

Strawberries $2.50

Use $0.50/1, $0.75/1, or $1/1 Driscolls printable (sign up and fill out surveys)

Final cost as low as $1.50 if Driscolls brand

Screen Shot 2015-12-25 at 5.28.27 PM

Ultimate or Seasonal Shaped Cookies $3.29

Buy one get one free

Final cost $1.65

—————

Meijer Sourdough Bread $2.99

Buy one get one free

Final cost $1.50

————–

Meijer Cake Donut Holes $3.49

Buy one get one free

Final cost $1.75

————–

Meijer Danish Coffee Cake $3.49

Buy one get one free

Final cost $1.75

————–

4″ Mini Pie $1.00

No coupon needed

Screen Shot 2015-12-25 at 5.31.32 PM

Super Pretzel $2.79

Buy one get one free

Use $0.50/1 from RP 12/6

Final cost $1.15 each

**You may use ONE coupon for every TWO you purchase

————–

Michelina’s Entrees $0.88

Use $1/5 printable

Final cost $0.68

————–

 

 

Sargento Cheese Slices $3.00

Use $0.55/1 printable

Final cost $2.45

—————

Sargento Cheese Snack $3.99

Use $0.75/1 printable

Final cost $3.24

————-

Minute Maid Orange Juice $2.49

Use $0.55/1 printable

Final cost $1.94

————-

Kraft Shredded and Blocks 16 oz $4.99

Use $1/2 printable (NLA)

Final cost $4.49

Screen Shot 2015-12-25 at 7.02.52 PM

Spaghettios $0.99

Use $0.40/3 printable

Final cost $0.86 each

————-

Keebler Crackers $2.50

Club Crackers Submit for $1/2 rebate with Checkout51 app

Cheez-It Crackers Submit for $1/2 rebate with Checkout51 app

Use $1/2 Keebler Crackers from RP 12/13

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Earn towards $5/$15 Keebler mPerks reward

Final cost $1.50 with $1/2 coupon and rebate

Deal idea:

Buy 2 Club Crackers $2.50

Buy 2 Cheez-It Crackers $2.50

Buy 2 of another cracker $2.50

$15.00

Use 6 $1/1 KFR printable (redeem points)

$9.00

Club Crackers Submit for $1/2 rebate with Checkout51 app

$8.00

Cheez-It Crackers Submit for $1/2 rebate with Checkout51 app

$7.00

Earn $5 Keebler reward

Final cost $0.33 each wyb 6

Deal idea:

Buy 2 Club Crackers $2.50

Buy 2 Cheez-It Crackers $2.50

Buy 2 of another cracker $2.50

$15.00

Use three $1/2 from RP 12/13

$12.00

Club Crackers Submit for $1/2 rebate with Checkout51 app

$11.00

Cheez-It Crackers Submit for $1/2 rebate with Checkout51 app

$10.00

Earn $5 Keebler reward

Final cost $0.83 each

————-

Pillsbury Cake Mix $1.00

Use $0.35/1 printable (NLA)

Final cost $0.65

————-

Oreos $2.97

Buy 6 mix and match

Use $1/2 printable (not pre-clipped, click “Foods”)

Final cost $1.47

————

Honey Maid and Oreos $2.97

Buy 6 mix and match

Use $0.75/2 from SS 11/8 (exp 12/31) or SS 12/06

Final cost $1.59

————–

Chips Ahoy $2.69

Buy 6 mix and match

Use $0.75/2 from SS 11/8 (exp 12/31) or SS 12/06

Final cost $1.31

————

Nabisco Tray Packs $4.74

Buy 6 mix and match

Use $0.75/2 from SS 11/8 (exp 12/31) or SS 12/06

Final cost $3.36

————

Ritz and Wheat Thins $2.69

Buy 6 mix and match

Use $0.75/2 from SS 11/8 (exp 12/31) or SS 12/06

Final cost $1.31

Screen Shot 2015-12-25 at 7.23.09 PM

 

Campbells Sauces $2.00

Submit for $5/$15 rebate with SavingStar app (expires 12/31)

————–

Campbell’s Chunky Soup $1.25

Use $0.40/2 printable

Submit for $5/$15 rebate with SavingStar app (expires 12/31)

Final cost $1.15 before rebate

————-

Campbell’s Condensed $0.99

Use $1/5 printable

Or use $0.40/4 from SS 11/8 (exp 12/31)

Final cost $0.79

————-

Velveeta Shells and Cheese $2.50

Use $1/2 printable

Final cost $2.00

————-

Uncle Ben’s Rice $1.67

Use $1/3 printable

Final cost $1.33

Screen Shot 2015-12-26 at 8.52.19 AM

Lucky Charms $2.50

Use $1/2 printable

Final cost $2.00

————-

French Toast Crunch $2.50

Use $0.50/1 printable (NLA)

Final cost $2.00

————-

Green Mountain/Donut Shop K-Cups $5.99

Use $1/1, $1.50/2, or $1/2 from SS 11/15 (exp 12/31)

Final cost $4.99

**Check your store for Holiday varieties on clearance

————–

Rice Krispies $2.50

Use $1/2 from RP 11/22

Or use $1/2 KFR printable

Or use $1/1 KFR printable (redeem points)

Final cost $1.50-$2.00

**May be included in buy 4 get free gallon of milk

————-

Mini Wheats $2.50

Use $0.50/1 KFR printable

Or use $1/1 KFR printable (redeem points)

Submit for $1/2 rebate with Checkout51 app

Final cost $2.00 with $0.50/1 coupon, $1.50 with rebate

**May be included in buy 4 get free gallon of milk

—————

Special K Cereal $2.50

Buy 4 get one free gallon of milk

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Submit for $1/2 rebate with Checkout51 app

Final cost $2.00 each with rebate only

————–

Special K Bars $2.50

Buy 4 get one free gallon of milk

Use $0.75/1 KFR Chewy Nut Bars printable

Submit for $0.75/1 Chewy Nut Bars rebate with Ibotta app

Submit for $1/2 rebate with Checkout51 app

Final cost $1.00 each wyb 4 (with four $0.75 and rebate), plus free milk!

Screen Shot 2015-12-26 at 2.24.52 PM

Huggies Diapers, Pull-Ups, Wipes and Goodnites

Spend $30, get $10 OYNO

Use $2/1 Little Movers printable

Use $2/1 Little Snugglers printable

Use $2/1 Overnites printable

Use $1/1 300 ct Wipes printable

Or use $2/1 Huggies diapers from mPerks

Deal idea:

Buy 3 Little Snugglers or Little Movers $8.96

Buy 1 Snug & Dry $7.97

$34.85

Use three $2/1 Little Movers printable or $2/1 Little Snugglers printable

$28.85

Use one $2/1 from mPerks (for Snug & Dry)

Pay $26.85

Get $10 OYNO

Final cost $16.85 or $4.21 each

**If you have a baby reward you could earn $3-$4 more back

**If you don’t want Snug & Dry, buy another pack of $8.97 diapers and spend $1 more

—————

Enfamil or Enfagrow Buy 3 get $10 off instantly

No coupon needed

————–

Sprout Baby Food Pouches $1.34

Use Buy 1 get 1 free printable

Or use Buy 3 get 1 free printable

Final cost $0.67

Screen Shot 2015-12-26 at 6.16.44 PM

Meijer Cat Pans and Liners 20% off

No coupon needed

————-

Meijer brand litter $2 off

No coupon needed

—————

Buy $25 in aquatic supplies get $5 off instantly (limit 1)

No coupon needed (check for clearance aquarium decor)

—————

Buy $35 in Purina Food, Treats or Litter Get $5 OYNO (limit 1)

**Coupon will most like NOT roll

Beneful Dog Food 15.5 lbs $12.99

Use $2/$30 Beneful items from mPerks

————–

Purina ONE Cat Food 16 lb $18.99

Use $1/1 from RP 9/13 (exp 12/31)

Final cost $17.99

—————

Fancy Feast Cat Food $0.56 each

Use $1/20 from RP 11/1

Or use $3/48 from SS 9/20 (exp 12/31)

Final cost $0.49-$0.51

—————

Friskies Dry Cat Food 16 lb $9.99

Use $1/1 from RP 11/1

Final cost $8.99

————–

Tidy Cats Lightweight 8.5 lbs $9.99

Use $1.50/1 from RP 11/1

Or use $2/2 from mPerks

Final cost $8.49

Screen Shot 2015-12-26 at 6.43.00 PM

Glad Trash Bags $6.99

Buy two save $2 instantly

Use two $1/1 from SS 11/1 (if Clorox variety included)

Final cost $5.99 each if Clorox is included

—————-

Brawny 6 big rolls $5.99

Use $1/1 printable

Final cost $4.99

—————

Quilted Northern 12 double rolls $5.99

Use $0.55/1 printable

Final cost $5.44

————–

Scott 1000 sheet 12 rolls $7.99

Use $1/1 printable (click Household)

Or use $1/1 from SS 12/13

Final cost $6.99

————-

Scott Flushable Wipes 255 ct $7.99

Use $0.75/2 printable

Final cost $7.61 each

————–

Arm & Hammer Detergent $2.99

Submit for $0.75/1 rebate with Ibotta app (liquid only)

Final cost $2.24

————-

Febreze Candles, Noticables, Set N Refresh, Car Vents, and Fabric Refresher $4.99

Use $1/1 or $0.75/1 printable

Or use $1.50/2 from January P&G

Or use $0.50/1 from January P&G

Final cost $3.99-$4.24

————–

Wet Ones Wipes $2.00

Use $1.50/2 or $0.50/1 from SS 11/8 (exp 12/31)

Final cost $1.25 each

————-

Tide 46-50 oz $5.49

Use $2/1 from mPerks

Or use $2/1 from January P&G

Or use $0.50/1 printable

Final cost $3.49

————

Swiffer Wet Jet Starter Kit $21.49

Use $2/1 printable

Or use $2/1 from mPerks

Or use $2/1 from January P&G

Final cost $19.49

————-

Puffs Tissue $0.99

Use $0.35/1 printable

Or use $0.25/1 from January P&G

Final cost $0.64 each

—————

Charmin Basic 12 double rolls $3.99

Use $0.50/1 printable

Or use $1/2 from January P&G

Final cost $3.49

————–

Bounty Basic 6 big rolls $3.99

Use $0.50/1 printable

Or use $0.25/1 from January P&G

Final cost $3.49

Screen Shot 2015-12-26 at 8.27.32 PM

Spend $25 in P&G Household and get $5 OYNO

**This coupon most likely will NOT roll

Charmin 12 mega roll $11.99

Use $1/1 printable

Or use $1/1 from mPerks

Or use $1/2 from P&G

Submit for $2/1 Ultra Strong rebate with Ibotta app

..Or Submit for $2/1 Ultra Soft rebate with Ibotta app

PLUS submit for $2/1 rebate with SavingStar app

AND submit for $5/$30 rebate with SavingStar app

Deal idea:

Buy 2 Charmin Ultra Strong 12 Mega Roll $11.99

Buy 1 Charmin Ultra Soft 12 Mega Roll $11.99

$35.97

Use three $1/1 printable

$32.97

Submit for $2/1 Ultra Strong rebate with Ibotta app

$30.97

Submit for $2/1 Ultra Soft rebate with Ibotta app

$28.97

Submit for $2/1 rebate with SavingStar app

Pay $26.97

Get $5 OYNO

$21.97

Submit for $5/$30 rebate with SavingStar app

Final cost $16.97 or $5.65 each

**Another way to do this is to break the deal up and add items so you spend $50 total instead of $35.97 and do two $25 transactions and get a second $5 OYNO.  Must do two transactions to get a second $5 OYNO.

————–

Downy and Unstoppables $5.99

Use $2.50/2 from RP 12/13

Or use $1/1 from mPerks

Or use $3/3 from January P&G

Final cost $4.99

————-

Cascade $5.24

Use $0.50/1 printable

Or use $0.25/1 from mPerks

Final cost $4.74

————-

Bounty 12 giant rolls $14.24

Use $0.50/1 printable

Or use $0.25/1 from January P&G

Or use $0.25/1 from mPerks

Final cost $13.74

————-

Dawn $2.69

Use $0.30/1 printable

Or use $0.25/1 from mPerks

Final cost $2.39

————-

Luvs Diapers $16.89

Use $1/1 from January P&G

Or use $1/1 from mPerks

Or use $0.50/1 printable

Final cost $15.89

————–

Spend $20 in P&G Health & Beauty and get $5 OYNO

**This coupon most likely will NOT roll

ZZZQuil $7.49

Use $2/1 from mPerks

Or use $1/1 printable

Final cost $5.49

————

Always Radiant or Infinity Pads or Radiant or Pearl Tampons $5.59

Use $1/1 from mPerks

Or use $1/1 from January P&G

Or use $0.75/1 or $0.50/1 printable

Final cost $4.59

————-

Nice N Easy $6.85

Use $2/1 printable

Or use $2/1 from mPerks

Final cost $4.85

————–

Prilosec $23.49

Use $2/1 printable

Or use $2/1 from mPerks

Or use $1/1 from January P&G

Final cost $21.49

—————

Crest Complete, Pro-Health or 3-D White Toothpaste $2.99

Use $0.75/1 Pro-Health or 3-D printable

Or use $0.50/1 from mPerks

Submit for $5/$20 rebate with SavingStar app (Pro-Health and 3-D only)

Final cost $2.24 each

**If you submit to SavingStar for $5, and get your $5 OYNO catalina, you have saved $10 BEFORE coupons!

————-

Secret or Gillette Clinical $7.49

Use $2/1 from mPerks

Or use $2/1 from January P&G

Final cost $5.49

Screen Shot 2015-12-26 at 9.23.30 PM

No matching mPerks

Screen Shot 2015-12-26 at 9.29.27 PM

No matching mPerks

Screen Shot 2015-12-26 at 9.30.03 PM

Buy one Energizer 16 pk AA or AAA batteries

Get $5 off one video game or accessory

Use $0.55/1 Energizer battery from mPerks

Screen Shot 2015-12-26 at 9.38.23 PM

No matching mPerks

Screen Shot 2015-12-26 at 9.40.21 PM

 

Olay Body Wash, Skin Care, or Bar Soap 15% off

Use $1.10/1 Body Wash printable

Use $1.10/1 4 ct Soap printable

Use $1/1 Lotion printable

Or use $1.50/1 Olay Total Effects or Age Defying Moisturizer from January P&G

Or use $2/1 Olay Pro-X or Regenerist from January P&G

Or use $1/1 Olay Facial Moisturizers from January P&G

—————

Spend $13 on Pantene get $3 off instantly

Use $5/3 from January P&G

Or use $3/2 from January P&G

Or use $1.50/1 Styler from January P&G

Or use $4/2 from SS 12/13 (exp 12/27)

Deal idea:

Buy 4 Shampoo or Conditioner $3.84

$15.36

Minus $3 instantly

$12.36

Use two $3/2 from January P&G (limit 4)

Final cost $1.59 each or $6.36 for all

—————

Herbal Essences/Aussie Shampoo or Conditioner $4.50

Use $3/2 from RP 12/6 (limit 4)

Final cost $3.00 each

—————-

Head & Shoulders $0.50 off

Use $2/2 from January P&G

Buy two at $4.49

Use $2/2 from January P&G

Final cost $3.49 each

————–

Cover Girl Cosmetics $1 off

Use $2/1 Star Wars Mascara printable

Screen Shot 2015-12-26 at 9.52.30 PM

Spend $8 in Old Spice Deodorant, Hair Care, Body Wash or Bar Soap get $2 off instantly

Use $2/2 Shampoo from SS 12/13 (exp 12/27)

Or use $1/2 from January P&G

Deal idea: (Sunday only)

Buy 2 Shampoo $4.19

$8.38

Get $2 off instantly

$6.38

Use $2/2 from SS 12/13

Final cost $2.19 each

—————

Gillette Shaving Products Spend $20 get $4 off instantly

Use $5/2 Disposables printable

$0.50/1 Shave Gel printable

$2/1 Mach 3 Disposable printable

$1.50/1 Sensor 3 printable

$1.50/1 Custom Plus 3 Disposable printable

$2/1 Venus Disposable printable

$2/1 Swirl Embrace printable

$1.50/1 Venus Original printable

$5/2 Venus Disposables printable

$0.75/1 Venus Shave Gel printable

Deal idea:

Buy 4 Sensor 3 Disposable Razors $5.99

$23.96

Minus $4 instantly

$19.96

Use two $5/2 Disposables printable

Final cost $2.49 each

————–

Listerine $5.97

Use $1/1 printable

Or use $0.75/1 from mPerk

Final cost $4.97

————-

Dayquil or Nyquil 12 oz or 24 ct $1 off

Use $3/2 or $1/1 printable

Or use $1/1 Dayquil from mPerks

Final cost $5.49-$5.99 each wyb 2

————-

Depends 10-21 ct $11.39

Use $2/1 from mPerks

Final cost $9.39

Screen Shot 2015-12-26 at 10.26.56 PM

Buy $15 in participating cold and flu products, get $2 off instantly

Sudafed- Use $3/2 or $1/1 printable

Cepacol- Use $1/1 printable

Robitussin- Use $1/1 from RP 11/1

Delsym- Use $2/1 printable

Or use $2/1 from SS 11/1 (exp 12/31)

Motrin- Use $2/1 or $1/1 printable

Theraflu- Use $1.50/1 from SS 12/13

Or use $1/1 printable

Alka-Seltzer- Use $2/1 from SS 12/6

Or use $1/1 from RP 12/13 (exp 12/31)

Or use $1/1 printable

Afrin- Use $1/1 from SS 12/6

Tylenol Cold- Use $3/2 or $1/1 printable

—————–

Sundown Vitamins Buy one get one free

Use $1/1 Naturals printable

**You can use ONE coupon for every TWO you purchase

————–

Centrum Vitamins $1 off

Use $4/1 printable

————–

Caltrate Vitamins $1 off

Use $2/1 or $1/1 printable

————-

Slim Fast Products (exc 20 pk shake) Buy one get one 50% off

Use $1/1 printable 

Or use $1/1 from SS 11/15

————–

Nicoderm or Nicorette $4 off

Use $15/1 printable

Submit for $15/$1 rebate with SavingStar app

print