Meijer Weekly Matchups December 3-9

Meijer Weekly Matchups December 3-9

Sunday market December 3-9

Thursday market December 7-13

For the full Meijer ad click here

To print coupons click here

Only items with matchups and rebates are listed below

Buy 5 Save $5

How a Buy 5 Save $5 sale works is, buy the products with these tags in multiple of 5.  As long as you buy 5, 10, 15, etc. you will get $5 off every 5 you buy.  After the $5 comes off you will be paying the YELLOW sticker price.  And yes, you can use coupons on top of that!

Many of the items in the Buy 5 Save $5 can be submitted for Fetch Points.  Don’t forget to submit your receipt!

Starbucks Coffee/KCups $5.99

Buy 5 save $5

$4.99

Use $1/1 from SS 11/5

Final cost $3.99

Fiber One Bars $2.79

Buy 5 save $5

$1.79

Use $0.50/2 from SS 10/22 or SS 11/12

Final cost $1.54 each

Nature Valley Bars $2.79

Buy 5 save $5

$1.79

Use $0.50/1 printable

Or use $0.50/2 from SS 10/15 or SS 11/5

Final cost $1.29

Crisco $5.49

Buy 5 save $5

Final cost $4.49

**Watch for hangtags on Crisco oil you can use on oil wyb shortening

Keebler Cookies $2.79

Buy 5 save $5

$1.79

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Final cost $0.79

Townhouse/Keebler Crackers $2.65

Buy 5 save $5

$1.65

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Submit for $0.50/1 Ibotta rebate rebate

Final cost $0.15 each if you use printable, $1.15 each if you don’t

Maxwell/McCafe Coffee/Gevalia $5.99

Buy 5 save $5

$4.99

Use $1/1 from SS 10/29

Or use $0.75/1 from SS 11/19

Submit for $0.75/1 Checkout51 rebate (only if you don’t use coupon)

Final cost $3.99

Miracle Whip $3.49

Buy 5 save $5

$2.49

Use $1/2 from SS 11/12

Final cost $1.99 each

General Mills Cereal $2.99

Buy 5 save $5

$1.99

Use $1/2 Chex from SS 11/19 (if included)

Or use $1/2 printable

Or submit for $1/2 SavingStar rebate (can’t use coupon)

Or use $1/3 from SS 11/12

Final cost $1.49 each

Kellogg Cereal $2.99

Buy 5 save $5

$1.99

Use $1/1 Special K printable

Use $3/5 printable

Use $1/2 Rice Krispies Cereal

Use $2/4 Kellogg Cereal

Use $1/2 Special K Cereal

Or use $1/3 from RP 10/8 or RP 10/29

Final cost $0.99

Snyder’s Pretzels $2.99

Buy 5 save $5

$1.99

Use $1/2 from SS 10/15

Final cost $1.49 each

Lance Crackers $2.49

Buy 5 Save $5

$1.49

Use $1/2 printable

Final cost $0.99 each

Nabisco Crackers $3.49

Buy 5 Save $5

$2.49

Use $0.75/2 from SS 11/5

Final cost $2.12 each

Chips Ahoy $2.74

Buy 5 Save $5

$1.74

Use $0.75/2 from SS 11/5

Final cost $1.36 each

Maxwell House Ground $2.99

Buy 5 Save $5

$1.99

Use $0.75/1 from SS 11/19

Final cost $1.24 each

Nabisco Crackers $2.99

Buy 5 Save $5

$1.99

Use $0.75/2 from SS 11/5

Final cost $1.62 each

Hormel Pepperoni $3.99

Buy 5 Save $5

$2.99

Use $1/2 printable

Final cost $2.49 each

Pinesol $2.74

Buy 5 Save $5

$1.74

Use $0.75/1 printable

Final cost $0.99

Palmolive $2.99

Buy 5 Save $5

$1.99

Use $0.25/1 Fusion printable

Final cost $1.74

Finish $4.74

Buy 5 Save $5

$3.74

Use $1/1 from SS 11/5 (exp 12/5)

Final cost $2.74

 

Other Food Deals

Nabisco Crackers $1.99

Use $0.75/2 from SS 11/5

Final cost $1.62 each

M&Ms $2.99

Use $1/2 from RP 11/9 or RP 12/3

Final cost $2.49 each

Campbells Homestyle Soup $1.25

Use $1/2 printable

Final cost $0.75 each

Ragu $1.50

Use $1.25/2 from SS 11/5 (exp 12/3)

Final cost $1.75 for 2

Planters Nuts $2.99

Use $1/2 printable

Final cost $2.49 each

Aunt Millie’s English Muffins, Texas Toast, or Rye Bread $2.99-$3.39

Buy one get one free

Use $1/1 printable

Final cost $0.99-$1.20 each

**You may use one coupon for every two you purchase

Pillsbury Biscuits $1.50

Use $1/2 printable

Final cost $1.00 each

Pillsbury Pie Crusts $2.00

Use $1/2 printable

Final cost $1.50 each

Tropicana Pure Premium $3.00

Use $1.50/2 from SS 11/5

Final cost $2.25 each

**Also be on the lookout for $1/1 store juice cats

Red Baron Pizza $3.00

Use $0.75/1 from SS 10/22 (exp 12/3)

Final cost $2.25

Buy one 12 pk Bud Light $10.99

Buy one Artisan Fresh Pizza (deli) $5.99

Submit for $5/1 Ibotta rebate

Final cost $11.98 for both

Buy 1 Kraft Shredded Cheese $1.99

Buy 1 Ore-Ida Potatoes $2.50

Buy 1 Oscar Mayer Bacon $4.99 (with Buy 5 Save $5)

Get one Gevalia Coffee FREE!

**One way to look at it is, if you need to buy the cheese and potatoes anyways, it’s like getting both the bacon and coffee for $2.50 each!

**If you do this deal you need 3 other items in the Buy 5 save $5

 

 

Pet Deals

Pedigree Dog Treats $3.39

Use $1/2 printable

Final cost $5.78 for 2

Beneful Dry Dog Food $12.99

Use $2/1 from RP 10/29

Final cost $10.99

Dog Chow Dry Dog Food $21.99

Use $2/1 from RP 10/29

Final cost $19.99

Beyond Dry Dog Food $9.99

Use $5/1 mPerk

Final cost $4.99

Purina ONE Dry Cat Food $21.99

Use $2/1 printable or from RP 9/10

Final cost $19.99

Meow Mix Dry Cat Food $9.99

Use $1/1 from RP 10/22

Final cost $8.99

Cat Chow Dry Cat Food $6.99

Use $1.50/1 from RP 10/1

Final cost $5.49

Tetra Goldfish Food $1.16

Use $1/1 printable

Final cost $0.16

Cesar Dry Dog Food $7.99

Buy 1 get 3 wet food free

Use $2/each mPerk

Final cost $5.99 for one bag of dry and three cats of wet food

**You can do this deal multiple times in the same transaction

 

 

Baby Deals

Spend $50 or more on diapers get $10 OYNO

Available coupons:

$5/$30 Huggies mPerk

$2/1 Huggies Diaper mPerk

$1/1 Luvs printable limit 1

$1.50/1 Pampers mPerk

$1/1 Pampers printable limit 1

Deal idea:

Buy 1 Huggies Diaper Giant Pack $34.47

Buy 2 Luvs Diapers $6.99

Buy 2 travel packs Huggies Diapers $1.00

$50.45

Use $5/$30 Huggies mPerk

Use $2/1 Huggies diaper mPerk

Use $2/1 Luvs diaper mPerk

Use $1/1 Luvs printable limit 1

Pay $40.45

Get $10 OYNO

Deal idea:

Buy 2 Luvs Diapers $24.97

Buy 1 travel Huggies diaper $1.00

$50.94

Use $2/1 Luvs mPerk

Use $1/1 Luvs printable limit 1

Pay $47.94

Get $10 OYNO

Deal idea:

Buy 2 Pampers Diapers $24.97

Buy 1 travel Huggies diaper $1.00

$50.94

Use $1.50/1 Pampers mPerk

Use $1/1 Pampers printable limit 1

Final cost $48.44

Get $10 OYNO

Spend $10+ in Pampers Wipes get $3 OYNO

Deal idea:

Buy 2 Pampers Wipes $5.97

$11.97

Use $0.50/1 Pampers Wipes printable

Use $0.50/1 Pampers Wipes mPerk

Pay $11.44

Get $3 OYNO

Huggies Wipes $11.97

Use $0.50/1 Huggies Wipes mPerk

Pay $11.47

Get $3 OYNO

Buy 2 Playtex Sipsters Cups $4.99

One rings $2.49

$7.48

Submit for $2/1 Checkout51 rebate

Final cost $5.48 for 2

Nursing Accessories Buy 1 Get 1 50% off Sale

Use 50%/1 Nursing Accessory Mperk for additional 50% off 50% off item. See Mperk for exclusions

 

 

Health & Beauty Deals

Spend $20 on Poise get $5 OYNO

Buy 5 Poise Pads $4.89

Use five $3/1 printables (will need multiple devices)

Pay $9.45

Get $5 OYNO

Buy 2 Lotrimin Spray $6.99

One rings $3.50

Use two $1.50/1 printables

Final cost $3.75 each

Buy 2 Kotex Pads $2.99

One rings $1.50

Use two $1/1 from SS 11/12 (excludes 14-22 ct)

Final cost $1.25 each

Buy 2 Kotex Tampons $2.99

One rings $1.50

Use two $1/1 from SS 11/12 (excludes 14-22 ct)

Final cost $1.25 each

Robitussin $5.39

Use $2/1 from RP 12/3

Final cost $3.39

Dimetapp $4.49

Use $5/2 from RP 12/3

Final cost $1.99 each

Delsym Children’s $7.29

Use $3/1 from SS 10/29

Or use $2/1 mPerk

Final cost $4.29

Mucinex $10.79

Use $2/1 from SS 11/19

Final cost $8.79

Buy 2 Zantac $7.99

One rings $4.00

Use two $3/1 from SS 12/3

Final cost $3.00 each

Buy 2 Blistex value pack $2.89

Get $1 off instantly

Final cost $2.39 each

Buy 2 Slim Fast Smoothie Powder $12.99

One rings $6.50

Use two $2/1 printables

Final cost $7.75 each

Buy 2 Herbal Essences Bio Renew $5.99

Get $3 off instantly

Use Buy 1 get 1 from P&G

Final cost $2.99-$4.49 depending how it rings up

Buy 4 Herbal Essences $2.99

Get $3 off instantly

Use two 42/2 from RP 12/3

Final ost $1.25 each

Buy 4 Aussie $2.99

Get $3 off instantly

Use two $2/2 from RP 12/3

Final cost $1.25

Jergens $2.88

Use $1.50/1 from SS 12/3

Final cost $1.38

Curel $3.31

Use $1.50/1 from SS 12/3

Final cost $1.81

Buy 2 Dove Men’s Deodorant $4.49

Buy 1 Q-Tip $2.50

Use two $0.75/1 Dove product from RP 11/12

Pay $9.98

Get $3 OYNO (for spending $10 in Dove/QTip)

Buy 2 Simply Venus Razors $6.29

One rings $3.14

Use two $3/1 from P&G

Final cost $1.71 each

Crest Toothpaste $2.99

Use $2/1 from P&G

Final cost $0.99

Buy 2 Colgate $2.99

One rings $1.50

Use two $1/1 from SS 12/3

Final cost $2.49

 

Household Deals

Pinesol $2.74

Buy 5 Save $5

$1.74

Use $0.75/1 printable

Final cost $0.99

Palmolive $2.99

Buy 5 Save $5

$1.99

Use $0.25/1 Fusion printable

Final cost $1.74

Finish $4.74

Buy 5 Save $5

$3.74

Use $1/1 from SS 11/5 (exp 12/5)

Final cost $2.74

Spend $15 on Tide, Downy, or Bounce get $5 off instantly

Buy Tide 138-150 oz or 54-72 ct pods $17.99

Use $2/1 mPerk

Get $5 off instantly

Final cost $10.99

Cottonelle 6 mega rolls $5.00

Use $0.50/1 from SS 11/12

Final cost $4.50

Viva Towels 6 big rolls $5.00

Use $0.50/1 from SS 11/12

Final cost $4.50

print

Leave a Comment