Must Do Matchups November 22-28

Must Do Matchups November 22-28

To view the entire ad scan, click here

To print coupons, click here

Screen Shot 2015-11-20 at 11.24.39 PM

Turkeys anywhere from $0.52/lb to $1.99/lb (see ad)

When you spend $20 pre-coupon

———–

Johnsonville Breakfast Sausage $2.50

Use $1.50/2 printable

Or use $1/2 from SS 11/8

Final cost $1.75 each

—————

Sweet Potatoes 50% off

No coupon needed

————-

Celery $0.68 each

No coupon needed

————–

Kraft Cheese $2.00 each

No coupon needed

————-

Meijer Butter Quarters $2.50

Buy 2, get $1.00 OYNO of butter or margarine

Buy 3, get $2.00 OYNO of butter or margarine

Buy 4, get $3.00 OYNO of butter or margarine

—————

Ritz Crackers $1.99

Use $0.75/2 from SS 11/8

Final cost $1.62 each

—————

Del Monte Veggies $0.49

Use $0.40/4 from SS 11/8

Final cost $0.39 each

————–

Meijer Bakery 9″ Sweet Potato or Pumpkin Pie $4.99

No coupon needed

Screen Shot 2015-11-20 at 11.37.37 PM

Semi-Boneless Leg of Lamb $4.99

No coupon needed

————-

Pork Butt $1.69/lb

No coupon needed

—————

Chicken Legs and Thighs $0.87/lb

No coupon needed

————–

Spiral Half Ham $1.79/lb

No coupon needed

Screen Shot 2015-11-20 at 11.40.56 PM

Buy 6 Save $6

Buy 6 items mix and match to get the price in yellow

No coupon needed

**Must buy increments of 6

—————–

P3 Protein Packs $1.25

Use $1/2 printable

Final cost $0.75 each

————–

Tyson Bagged Frozen Chicken 20% off

No coupon needed

————

Hormel Black Label Bacon $3.99

No coupon needed

Screen Shot 2015-11-21 at 10.51.16 AM

**Please remember Ibotta rebates can vary from account to account

Potatoes $1.50 5 lbs

Submit for $0.50/1 rebate with Ibotta app

Final cost $1.00

————

Carrots 2 lb $2.50

Submit for $0.50/1 rebate with Ibotta app

Final cost $2.oo

————-

Onions 3 lbs $0.99

No coupon needed

————-

Cranberries 12 oz $0.99

No coupon needed

**Can be frozen

Screen Shot 2015-11-21 at 12.09.02 PM

Heineken 12 pk $14.99

Submit for $2/1 rebate with Snap app (regular)

Submit for $2.50/1 rebate with Snap app (light)

Final cost $12.99

—————–

Bud Light 24 pk $18.49

Submit for $4/1 rebate with Ibotta app wyb 9 oz Tostitos and 12 pk Pepsi

Final cost $14.49 plus cost of Tostitos and Pepsi

—————

Bud Light 12 pk $10.99

Submit for $4/1 rebate with Ibotta app wyb 9 oz Tostitos and 12 pk Pepsi

Final cost $6.99 plus cost of Tostitos and Pepsi

————-

Coney Island Root Beer 6 pk $10.99

Submit for $1/1 rebate with Ibotta app

Final cost $9.99

Screen Shot 2015-11-21 at 1.22.45 PM

Rondele Spreadable Cheese Buy one get one free $5.79

Final cost $2.89 each

—————

Boursin Cheese Buy one get one free $5.99

Final cost $2.99 each

————–

Salemville Blue Cheese Buy one get one free $4.49

Final cost $2.24

—————-

Garden Fresh Salsa, Hummus, and Chips Buy one get one free $3.99

Final cost $1.99

—————-

Meijer 8-10 pc Fried Chicken $5.99

No coupon needed

Screen Shot 2015-11-21 at 1.29.49 PM

Dinner Rolls 8-10 ct $2.50

No coupon needed

————–

Croissants 6-12 ct $2.99

No coupon needed

—————

Danish Coffee Cake $2.50

No coupon needed

Screen Shot 2015-11-21 at 1.31.00 PM

French’s Fried Onions 5-6 oz $3.29

Use $0.30 printable (5-6 oz)

Or use $0.40/1 from SS 11/8 (6 oz only) limit 2

Final cost $2.89

—————

Folgers Ground Coffee $6.99

Use $0.25/1 from RP 11/1

Final cost $6.74

————

Pillsbury Grands $0.99

Use $1/3 printable

Or use $0.40/2 or $0.40/3 from SS 11/8

Or use $0.30/2 from SS 9/13 or SS 10/11

Final cost $0.67 each

—————

Aunt Millie’s Dinner Rolls $1.67

Use $0.50/1 printable

Final cost $1.17

————–

Betty Crocker Potatoes $1.25

Use $0.50/2 printable

Or use $0.50/1 from SS 11/1

Submit for $0.50/2 rebate with SavingStar app

Final cost $0.75 each

—————

Campbell’s Cream of Chicken and Mushroom $0.69

Use $0.40/4 printable

Or use $0.40/4 from SS 11/8

Final cost $0.59 each

————-

Rhode’s Rolls $3.50

Use $1/2 from RP 11/15

Final cost $3.00

Screen Shot 2015-11-21 at 1.49.12 PM

Keebler Crackers $2.50

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Final cost $1.50

—————-

Lipton Soup and Recipe Secrets $1.29

Use $0.60/2 printable

Submit for $0.60/2 rebate with SavingStar app

Final cost $0.69 each

—————-

Doritos and Tostitos $3.49

Submit towards $5/$20 rebate with SavingStar app

————-

Meijer Chunk Cheese Buy two get one free $3.28

Final cost $2.18 each

————-

Mezzetta Peppers $1.99

Use $0.50/1 printable

Final cost $1.49

————-

Blue Diamond Nut-Thins Crackers $2.50

Use $0.75/1 from SS 10/11 limit 1

Final cost $1.75

————

Marie Callendar Pies Buy two get one Redi-Whip free! $3.99

Use $0.75/1 from SS 11/8

Or use $0.55/1 printable (NLA)

Final cost $3.24 each pie plus free Redi-Whip

————–

Hidden Valley Ranch Mix $1.29

Use $0.50/1 from SS 11/15

Final cost $0.79

Screen Shot 2015-11-21 at 4.50.47 PM

I Can’t Believe It’s Not Butter $4.99

Use Buy two get 1 dozen eggs free from mPerks

Final cost $9.98 for all 3

—————

Red Baron Pizza $2.99

Use $1/2 from SS 10/18

Final cost $2.49

————–

Marie Callendar Dinners $2.00

Use $0.75/3 from SS 10/4

STACK with $2/4 Target printable

Deal idea:

Buy 4

$8.00

Use $0.75/3 from SS 10/4

$7.25

STACK with $2/4 Target printable

Final cost $5.25 for 4

**An even better deal is to buy 12, use 4 $0.75/3 and 3 $2/4

—————

Farm Rich Appetizers $4.99

Use $1.25/1 from SS 9/13 (if Wings or Bites are included)

Or use $1/1 from SS 10/18

Or use $0.75/1 printable

Final cost $3.74 to $4.24

————–

El Monterey Snacks $4.99

Use $1/1 Taquito or Mini Chimi printable

Or use $1/1 Breakfast Burrito or Chimi printable

Final cost $3.99

————-

Birds Eye Voila $5.99

Use $1/1 printable

Final cost $4.99

—————

Ore-Ida Potatoes $2.50

Buy 4 get $2 off

Use $1.50/3 printable

Deal idea:

Buy 4 $2.50

$10.00

Minus $2 instantly

$8.00

Use $1.50/3 printable

$6.50

Submit for $1.50/3 rebate with SavingStar app

Final cost $1.25 each wyb 4

————-

Toaster Strudel $1.99

Use $0.50/1 from SS 9/27

Final cost $1.49

————-

Sargento Shredded Cheese $2.50

Use $0.65/2 printable

Or use $0.60/2 or $0.40/2 from SS 11/8

Final cost $2.17 each

Screen Shot 2015-11-21 at 5.16.05 PM

Domino Sugar brown and confectioner 2 lb, granulated 4 lb $1.99

Use $0.75/2 printable

Or use $0.40/1 from RP 11/1

Final cost $1.61

————–

Dole Canned Fruit $1.25

Use $0.50/2 from SS 11/15 (mandarin)

Or use $0.50/2 printable (pineapple)

Final cost $1.00

————

Red Lobster Biscuit Mix $2.00

Use $0.50/1 printable

Final cost $1.50

————–

Karo Corn Syrup $2.49

Use $0.40/1 from SS 11/8

Final cost $2.19

————–

Evaporated Milk $1.00

Use $0.50/2 from RP 11/8

STACK with $0.55/3 Target printable

Deal idea:

Buy 6 $1.00

$6.00

Use three $0.50/3 from RP 11/8

$4.50

STACK with two $0.55/3 Target printable

Final cost $0.56 each or $3.40 for all

————–

McCormick Spices 20% off

Use $1.75/2 from RP 11/1

Or use $0.75/1 gourmet printable

Final cost varies

Screen Shot 2015-11-21 at 5.43.08 PM

Thomas Bagels $2.99

Use $1/1 from SS 8/9 (regional)

Final cost $1.99

————–

McCafe Coffee $5.99

Use $1/1 from SS 11/1

Final cost $4.99

————–

Frosted Flakes $3.33

Use $0.50/1 printable

Or use $1/1 KFR printable (redeem points)

Final cost $2.33-$2.83

—————

Coffee Mate 16 oz $1.67

Use $1/3 Target printable

Final cost $1.34

————

Chunky Soup $1.25

Use $1/4 from SS 10/4

Or use $0.50/4 printable

Or use $0.50/4 from SS 10/4

Final cost $1.12

————–

Belvita Biscuits $2.49

Use $1/2 from SS 10/11

Final cost $1.99 each

————-

Nabisco Chips Ahoy $2.49

Use $0.75/2 from SS 11/8

Final cost $2.12

—————

Lays Family Size Chips $1.99

Submit towards $5/$20 rebate with SavingStar app

Screen Shot 2015-11-21 at 5.57.59 PM

Classico Pasta Sauce $2.00

Use $1.50/3 (cream sauce) from RP 9/27

Or use $1.50/4 printable

Final cost $1.50

—————-

Little Debbie Big Packs $2.99

Submit towards $5/$20 rebate with SavingStar app

—————

M&Ms $2.99

Use $1/2 printable

Or use $1/2 from RP 11/22

Final cost $2.50 each

**Submit for $0.75/1 rebate with MobiSave app by 11/23

Screen Shot 2015-11-21 at 6.06.52 PM

7-Up products $0.99

Buy 2, get $0.50 OYNO

Buy 3+ get $1.00 OYNO

**If you have the $1/2 printable and it hasn’t expired use that (NLA)

—————-

Fiber One Bars $2.50

Use $0.50/1 from SS 10/25 or SS 11/15

Final cost $2.00

————

Evol Entrees $3.50

Use $1/1 printable

Final cost $2.50

————-

Saffron Road Entrees $3.50

Use $1.50/2 printable

Submit for $1/1 rebate with Berry Cart app

Final cost $2.25 each

Screen Shot 2015-11-21 at 6.17.56 PMTide Pods 31 ct $8.99

Use $2/1 Pods printable

Or use $2/1 Pods from November P&G

Use $1/1 Liquid printable

Or use $1/1 from November P&G

Final cost $6.99 Pods or $7.99 Liquid

—————

Bounce Dryer Sheets 240 ct $8.99

Use $0.50/1 or $1/2 from RP 11/22

Final cost $8.49

—————-

Purex 90-150 oz $5.99

Use $1/1 printable

Final cost $4.99

————-

Windex and Scrubbing Bubbles Buy two get one free

Windex or Scrubbing Bubbles use $2/2 or $1/1 from SS 11/1

Or use $1/2 printable (Windex)

Deal idea:

Buy 3 at $2.99

Use $2/2 from SS 11/1

Final cost $4 for 3 or $1.34 each

**Don’t forget these items count toward your SC Johnson reward

————–

Chinet products $3.99

Use $1/1 printable (sign up)

Final cost $2.99

————

Glad Cling Wrap 200 ft $1.99

Use $0.75/1 printable

Final cost $1.24

————-

Hefty Waste Bags Buy two save $2 instantly $6.99

Use two $1.25/1 from RP 9/27 or RP 10/25

Final cost $4.74 each

————–

Dawn 18-21 oz $2.49

Use $0.75/2 printable

Final cost $2.12 each

————-

Lysol Disinfecting Spray $4.49

Use $0.50/1 printable

Final cost $3.99

————–

Charmin 12 mega roll $11.99

Bounty 8 giant roll

Use $1/2 from November P&G (both Charmin and Bounty)

Charmin use $0.35/1 printable

Bounty use $0.25/1 printable

—————-

Spend $20 in Brawny, Angel Soft, Vanity Fair, Dixie, Northern and Sparkle, get $5 off instantly

**Please watch tags- this may only include specific varieties in each brand

Quilted Northern 6 double rolls $6.49

Use $0.55/1 printable

Or use $0.55/1 from RP 11/15

Final cost $5.94

—————-

Brawny 6 big rolls $6.49

Use $1/1 printable (sign up)

STACK with $0.50/1 Target printable

Final cost $4.99

————

Angel Soft 36 double rolls $14.99

Use $0.45/1 from RP 11/1

Submit towards $5/$15 rebate with SavingStar app

Final cost $14.54

—————

Sparkle Paper Towels 12 large rolls $9.99

Use $1/1 printable

STACK with $0.50/1 Target printable

Final cost $8.49

Screen Shot 2015-11-21 at 8.01.50 PM

Iams ProHealth Dry Dog Food 15 lb $16.99

Use $1/1 from mPerks

STACK with $5/1 Target coupon from RP 11/8

Final cost $10.99

—————-

Iams ProHealth Dry Cat Food 10.8 lb $16.99

Use $1/1 from mPerks

STACK with $3/1 Target coupon from RP 11/8

Final cost $12.99

————-

Buy one Pedigree Dry Dog Food 50 lb get two Pedigree Dentastix free $22.99

Use $1/1 printable

Final cost $21.99 for all 3 items

————–

Busy Bones $2.50

Use $2/2 from RP 10/4

Final cost $1.50 each

—————-

Beggin’ Strips $2.50

Use Buy one get one from RP 10/4

Final cost $1.25 each

—————

Cat Chow Buy one get one 50% off 3.15 lb $4.99

Use $1/1 from SS 8/30

Deal idea:

Buy two $4.99

$7.49

Use two $1/1 from SS 8/30

Final cost $5.49 for both or $2.75 each

—————

Friskies Buy one get one 50% off 3.15 lb $4.49

Use $1/1 from RP 11/1

Deal idea:

Buy two $4.49

$6.73

Use two $1/1 from RP 11/1

Final cost $2.36 or $4.73 for both

Screen Shot 2015-11-21 at 8.25.17 PM

Beechnut Baby Food $1

Use $0.50/3 from SS 11/22

Final cost $0.83 each

—————

Huggies Giant Pack Buy 2 get $10 off instantly $34.99

Use two $2/1 printables

Also check Pick Up The Values

Final cost $27.99 each

————

Lamaze Playmats 70% off

No coupon needed

———–

Baby G By Gund Plush Animals 50% off

No coupon needed

————

Plum Food and Snacks Spend $10 get $2 off instantly

Use $1/2 printable

Deal idea:

Buy 8 pouches $1.25

$10.00

Minus $2 instantly

$8.00

Use four $1/2 printable

Final cost $0.50 each or $4.00 for all

————–

Pampers or Huggies Wipes 168-240 ct $5.99

Pampers use $0.25/1 printable

Final cost $5.74

Screen Shot 2015-11-21 at 8.41.54 PM

Revlon Cosmetics Buy one get one 50% off

Use $3/1 Eye Cosmetic from SS 11/8

Deal idea:

Buy two Eye Shadows $3.49

$5.25

Use two $3/1 Eye Cosmetic from SS 11/8 (regional coupon- expires 11/22)

Final cost FREE

————-

L’Oreal Cosmetics Buy one get one 50% off

Use $1/1 Lip product from SS 11/8

Or use $1/1 L’Oreal Paris printable

—————-

Tresemme Buy one get one 50% off

Use $2/1 Shampoo or Conditioner from SS 11/1 limit 2

Or use $2/1 Styler from SS 11/1 limit 2

Deal idea:

Buy two Shampoo or Conditioner $3.99

$5.98

Use two $2/1 from SS 11/1

Final cost $0.99 each

—————-

Olay Skin Care, Body Wash, Lotion, and Soap 25% off

Use $1.10/1 Body wash printable

Use $1.10/1 4 ct Soap printable

Olay Body Wash $3.89 after 25%

Use $1.10/1 printable

Final cost $2.79

————–

Herbal Essences and Aussie 20% off

Herbal Essences

Use $1.50/2 from RP 11/8

Or use $3/3 from RP 11/8

Deal idea:

 

Buy 3 at $2.34 each

$7.18

Use $3/3 from RP 11/8

Final cost $1.39 each

Aussie

Use $1.50/2 from RP 11/8

Or use $3/3 from RP 11/8

Deal idea:

Buy 3 at $2.47 each

$7.41

Use $3/3 from RP 11/8

Final cost $1.47 each

Screen Shot 2015-11-21 at 9.09.13 PM

Schick Razors (not disposable) and Prep 10% off

Use $4/1 from SS 10/18

Use $4/1 Hydro from SS 10/18

Use $2/1 Quattro from SS 10/18

Use $1/2 Shave Gel from SS 10/18

—————

Crest Pro Health Toothpaste $3.00

Use $0.75/1 printable

Final cost $2.25

————

Oral B Pro Health Toothbrush $3.00

Use $0.75/1 printable

Final cost $2.25

————–

Scope 1 liter $3.00

Use $1.75/2 or $0.75/1 printable

Final cost $2.12 each

—————-

Colgate Toothpaste Optic White or Enamel Health $3.50

Use $0.75/1 printable

Final cost $2.75

————–

Always Radiant $6.59

Use $1/1 from November P&G

Final cost $5.59

————-

Tampax Radiant $6.59

Use $1/1 from November P&G

Or use $0.75/1 printable

Final cost $5.59

—————

Axe Hair Care Buy 2 get $2 off instantly

Use $0.75/1 from RP 11/15 limit 2

Buy two at $4.19

$8.38

Get $2 off instantly

$6.38

Use two $0.75/1 from RP 11/15

Final cost $2.44

————–

Axe Body Wash Buy 2 get $2 off instantly

Use $1/1 from RP 11/15 limit 2

Buy two at $3.99

$7.98

Get $2 off instantly

$5.98

Use two $1/1 from RP 11/15

Final cost $1.99 each

—————

Gillette Disposable Razors and Handles $1 off

Use $5/2 printable

Click here for Gillette/Venus printables

Or use $2/1 from RP 11/8 in the deal above

—————

Dove Soap 6 ct $6.49

Use $1/1 from RP 11/1 or RP 11/15

Submit for $1/1 rebate with SavingStar app

Final cost $4.49

————–

Caress Soap 6 ct $6.49

Use $1/1 from RP 11/1 or RP 11/15

Submit for $0.75/1 rebate with SavingStar app

Final cost $4.74

—————

Old Spice and Secret Deodorant $2.29

Use $0.25/1 Secret

Use $0.75/1 Old Spice

Final cost $1.54-$2.04

—————-

Soft Soap Premium Buy one get one free $2.59

Buy four

$10.36

Minus two free

$5.18

Use $1/2 Target printable

Final cost $1.04 each or $4.18 for all

Screen Shot 2015-11-21 at 10.05.02 PM

 

Osteo Bi Flex Buy one get one free

Use $3/1 printable

Or use $4/1 from RP 11/1

Deal idea:

Buy 2 40 ct $16.99

Minus free item

$16.99

Use $4/1 from RP 11/1

Final cost $6.99 each

—————

Sundown Vitamins and Supplements Buy one get one free

Use $1/1 Sundown Naturals Vitamin or Supplement from RP 10/4

Use $3/2 Sundown Naturals Gummies from RP 10/4

**You may use ONE coupon for every TWO you purchase

———————-

Mucinex Save $3.00 when you buy 2

Use $2/1 Mucinex Liquid Gels Product from SS 11/8 limit 2

Use $2/1 Mucinex Product fromSS 11/8 limit 2

Use $3/1 Fast Max Liquid Gels and Sinus Max Liquid Gels from Mperks

——————

Advil $1 off

Use $2/1 Advil PM from RP 11/1

—————

Airborne – $1 off

Use $1/1 Airborne Product from SS 10/15

Or use $1/1 Airborne Product from SS 9/13
—————-

Johnsons’s, Aveeno, or Desitin Baby Toiletries Buy $10 get $2 off instantly

Use $1.50/2 Johnson’s or desitin product

$2/2 Aveeno http://www.healthyessentials

print