Must Do Matchups October 11-17

Must Do Matchups October 11-17

 

I was able to get a sneakie peek of the ad last night so the first few pages of matchups are photos from my phone.  To view the entire ad please click here.  Click ‘Canal Winchester’ and then enter your personal zip code.

FullSizeRender

80% Lean Ground Beef $3.29/lb

No coupon needed

————–

Boneless Skinless Chicken Breasts $2.29/lb

No coupon needed

————-

Progresso Soup $1.25

Use $1/4 printable

Submit for $1/4 rebate with SavingStar app

Final cost $0.75 each

————

Sargento Shredded Cheese $2.00

Buy 10

$20.00

Submit for $4/20 rebate with SavingStar app

Final cost $1.60 each

————–

Grapes $0.99/lb

No coupon needed

————–

Marie Callendar Entrees or Pot Pies $2.00

Use $0.75/3 printable

Or use $0.75/3 from SS 10/4

Final cost $1.75 each

—————-

Lays Chips Family Size $1.99

No coupon needed

————–

Pepsi 24 pks $5.99

No coupon needed

—————-

Honey crisp Apples $1.49/lb

Submit for $0.20/1 rebate with Ibotta app

No coupon needed

————–

Lucky Charms 11.5 oz Buy 2 get one free $2.89

Use two $0.50/1 printables

Submit for $0.50/1 rebate with SavingStar app

Final cost $1.42 each

————–

Honey Nut Cheerios 12.25 oz Buy 2 get one free $2.99

Use $1/2 from SS 9/20

Or use $1/2 printable

Final cost $1.66

————–

Cheerios 8.9 oz Buy 2 get one free $2.88

Use $1/2 from SS 9/20

Or use $1/2 printable

Final cost $1.58

——————-

Cinnamon Toast Crunch 12.2oz Buy 2 get one free $2.99

Use $1/2 from SS 9/20

Or use $1/2 printable

Final cost $1.66

——————-

Reese’s Puffs 13oz Buy 2 get one free $2.99

Use $1/2 from SS 9/20

Final cost $1.66

—————-

Tide 92-100 oz Buy 2 get 1 Downy Unstoppables Free 41-51 oz $11.99

Use $2/1 from October P&G

Or use $1/1 printable

Final cost $9.99 each plus FREE Downy Unstoppables

FullSizeRender

Bone-In Country Style Ribs $1.89/lb

No coupon needed

—————-

Top Round Steak Or Roast $4.99/lb

No coupon needed

—————-

Boneless Skinless Chicken Thighs $2.49/lb

No coupon needed

—————

Pork Shoulder Butt $1.69/lb

No coupon needed

————–

Jennie-O Patties, Italian Sausage Links, and Ground Turkey 20% off

Turkey Burgers submit for $0.75/1 rebate with Ibotta app

FullSizeRender

Hillshire Ultra Thin Lunchmeat 7-9 oz $3.00

Use $0.55/1 from RP 10/4

Or use $0.75/2 from RP 10/4

Final cost $2.45 each

—————

Bar-S Franks $1.00

Use $1/3 printable

Final cost $0.67 each

—————

Nathan’s Famous Hot Dogs $3.50

No coupon needed

————

Eckrich Smoked Sausage $2.00

No coupon needed

FullSizeRender

Pears $0.99/lb

No coupon needed

—————-

Raspberries $1.25

If Driscolls brand, use $0.50, $0.75, or $1 printable (sign up and fill out surveys)

Final cost as low as $0.25

————-

Extra Large Avocados $1.00

No coupon needed

———–

Acorn, Butternut, Buttercup, or Spaghetti Squash $0.59/lb

No coupon needed

————–

Red, Yellow Flesh, or Klondike Rose Potatoes  5 lb $2.49

No coupon needed

————–

Michigan Apples $0.49/lb

Submit for $0.20/1 rebate with Ibotta app

No coupon needed

FullSizeRender

Margaritaville Chips or Tribe Hummus Buy one get one free $3.99

Final cost $1.99

————–

Rana Pasta or Sauce $3.99

Use $1/1 from RP 10/11

Final cost $2.99

————–

Alouette Cheese $3.00

Use $1/1 from RP 8/30 (if Le Bon variety is included)

Turkey Burgers submit for $1/1 rebate with Ibotta app (if Le Bon variety is included)

Could be $1.00??

—————

Cabot Cheese Wedge $3.99

Use $1/2 printable

Final cost $3.49

————-

King’s Hawaiian Rolls $3.00

No coupon needed

FullSizeRender

French Bread $1.69

No coupon needed

————

Scones Buy one get one free

No coupon needed

(No price on website)

————–

12 ct Mini Muffins or 15 ct Strudel Bites $2.50

No coupon needed

————–

Cake Donut Holes Buy one get one free $3.69

Final cost $1.84

FullSizeRender

Miller Lite 12 pk bottles $10.99

Submit for $2/1 rebate with Ibotta app

Final cost $8.99

—————–

Redd’s Apple Ale 12 pk $14.99

Submit for $2/1 rebate with Ibotta app

Final cost $12.99

—————-

Heineken 12 pk $13.99

Submit for $2/1 rebate with Ibotta app

Final cost $11.99

—————

Heineken 12 pk $13.99

Submit for $2.50/1 rebate with Ibotta app

Final cost $11.49

Screen Shot 2015-10-09 at 1.29.59 PM

Gorton’s Premium Fish Filets $4.99

Use $1/1 printable

Final cost $3.99

—————-

Dannon Light N Fit 4 ct $1.88

Use $0.50/1 from SS 10/4

Final cost $1.38

————–

Bertolli Meals For Two $5.99

Use $2/2 Target printable

Final cost $4.99

—————-

Totino’s Pizza Rolls 17 oz $2.67

Use $0.75/1 printable

Final cost $1.94

————-

Tombstone Pizzas $3.33

Use $1/2 printable

Final cost $2.83 wyb 2

————–

Digiorno Pizza 10-12 oz $3.33

Use $2/2 from RP 9/13

Or use $1/2 from RP 9/13

Final cost $2.33

————–

Pillsbury Toaster Strudel $1.99

Use $0.50/1 from SS 8/30 or SS 9/27

Final cost $1.49

————–

Aunt Jemima Waffles $1.99

Use $1/1 or $1/2 from SS 8/23

Final cost  $0.99-$1.49

 

Screen Shot 2015-10-09 at 2.00.30 PM

Frosted Flakes 19 oz $3.00

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Or use $0.50/1 or $1/2 printable

Final cost $2.00

————

Mini Wheats 24 oz $3.00

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Or use $1/2 from RP 8/30

Or use $0.50/1 or $1/2 printable

Final cost $2.00

————–

Froot Loops 17 oz $3.00

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Or use $0.50/1 printable

Final cost $2.00

—————

Nature Valley Protein Bars $3.00

Use $0.75/1 from SS 9/27

Final cost $2.25

————-

Ragu Pasta Sauce $1.50

Submit for $0.50/1 rebate with Ibotta app

Final cost $1.00

————–

Tostitos Chips Party Size $3.99

Submit for $0.75/1 rebate with MobiSave app

Final cost $3.24

—————–

Betty Crocker Fruit Snacks $3.99 (big pack)

Use $0.50/2 printable

Final cost $3.74

—————-

Hunt’s Tomatoes or Tomato Paste $1.25

Use Buy 3 get 1 free printable

Final cost $0.93

—————-

Ice Mountain 24-28 pk $3.33

No coupon needed

**There may be a catalina on these, but I’m having trouble finding info

—————-

Keebler Cookies $1.99

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Final cost $0.99

—————

Swanson Broth $1.99

Use $0.75/2 printable

Or use $0.60/2 or $0.40/2 from SS 10/4

Final cost $1.62 each

————-

Dole Fruit Bowls $1.99

Use $0.50/1 printable

Final cost $1.49

————-

Ortega Products 20% off

Use $1/2 printable

————-

Cheez Its $2.50

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Final cost $1.50

Screen Shot 2015-10-10 at 8.14.15 PM

Campbell’s Condensed Soup $1.25

Use $0.40/1 printable

Final cost $1.15 wyb 4

—————–

Old Orchard 100% Juice or Naturals $2.00

Use $1/2 printable

Final cost $1.50

—————-

Mars Singles Buy 5 get 5 free $0.82

Final cost $0.41 each wyb 10

————-

Starbucks Coffee $6.99

Use $1.25/1 printable (ground)

Or use $2/2 from SS 9/13 (ground and K-Cups)

Final cost $4.74

————-

International Delight Creamer 32 oz $2.49

Use $1.50/1 Vanilla Chai from mPerks

Or use $1/1 printable (sign up)

Or use $0.55/1 or $1/2 from RP 8/30

Final cost $0.99

————-

Mars Fun Size Candy $3.00

Use $1/2 printable (use zip 60020)

Final cost $2.50 each wyb 2

**If your store allows Walgreens coupons:

Buy 6

Use three $1/2 printable (use zip 60020)

STACK with two $1.50/3 from Walgreens booklet

$2.00 each wyb 6 with Walgreens coupon

—————–

Marie Callendar’s Pie $4.99

Use $0.75/1 from SS 8/30

Final cost $4.24

—————

Quaker Oatmeal $2.59

Submit for $0.75/1 rebate with Mobisave app (Expires 10/12)

Final cost $1.84

————-

Hershey’s Jumbo Size Halloween Candy $4.99

Use $1/3 from SS 9/27

Final cost $4.66 wyb 3

————-

Thomas Bagels $2.50

Use $1/1 from SS 8/9

Final cost $1.50

———–

Thomas English Muffins $2.50

Submit for $0.50/1 rebate with MobiSave app (expires 10/12)

Final cost $2.00

————-

Spend $5 in (certain) restaurant gift cards get $5 OYNO

 

Screen Shot 2015-10-10 at 8.33.58 PM

Quaker Oatmeal $3.5

Submit for $0.75/1 rebate with Mobisave app (Expires 10/12)

Final cost $2.75

—————–

Meijer Light Brown or Powdered Sugar 2 lb $1.89

Buy $5 get $1 OYNO

Buy $10 get $3 OYNO

————–

Nestle Morsels $2.49

Use $1/3 Target printable

Final cost $2.16 wyb 3

—————-

Dole Pineapple 20 oz or Mandarin Oranges 15 oz $1.39

Use $0.40/1 printable

Or use $0.50/2 printable

Final cost $1.14

—————–

Meijer Flour 5 lbs $1.39

Buy $5 get $1 OYNO

Buy $10 get $3 OYNO

—————-

Meijer Cooking Oil & Spray $2.39

Buy $5 get $1 OYNO

Buy $10 get $3 OYNO

—————

Pillsbury Crescent Rolls or Sweet Rolls $1.88

Use $1/2 printable

Or use $0.40/2 from SS 10/11

Submit for $1/2 rebate with SavingStar app

Final cost $0.88

————–

Libby’s Pumpkin $1.98

Use $0.75/1 wyb Carnation Evaporated Milk ($1.39)

Final cost $2.62 wyb Pumpkin and Evaporated Milk

—————

Duncan Hines Decadent Cake/Perfect Size Mix $2.89

Use $1/1 from SS 9/20

Final cost $1.89

Screen Shot 2015-10-10 at 10.14.07 PM

 

No mPerks or coupon matchups with the food side.  More items will be included- check tags at your store.

Axe Deodorant $3.29 wyb 8 mix or match

Use $2/1 from RP 9/27 limit 2

Final cost $1.29

—————

Axe Shower Gel $3.29 wyb 8 mix or match

Use $1/1 printable

Or use $1/1 from RP 9/27 limit 2

Submit for $1/1 rebate with SavingStar app

Final cost $1.29

—————

Suave Professional Shampoo or Conditioner $2.29 wyb 8 mix or match

Use $1/2 from RP 9/27 limit 2

Final cost $1.79

————-

Tresemme Shampoo Or Conditioner $3.29 wyb 8 mix or match

Submit for $1/1 rebate with SavingStar app

Final cost $2.29

———–

Tresemme Styler $3.29 wyb 8 mix or match

Use $1/1 from RP 9/27 limit 2

Submit for $1/1 rebate with SavingStar app

Final cost $1.29

————-

Dove Men’s Deodorant $3.29 wyb 8 mix or match

Use $1/1 from RP 9/27

Final cost $2.29

—————-

Dove Men’s Body Wash $3.29 wyb 8 mix or match

Use $2/1 from RP 9/27

Submit for $1/1 rebate with SavingStar app

Final cost $0.29

————–

Dove Men’s Hair Care/Shampoo $3.29 wyb 8 mix or match

Use $1/1 from RP 9/27

Submit for $1/1 rebate with SavingStar app

Final cost $1.29

————–

Dove Men’s Bar Soap 6 ct $5.99 wyb 8 mix or match

Use $2/1 from RP 9/27

Submit for $2/1 rebate with SavingStar app

Final cost $1.99

—————

Dove Body Wash $4.99 wyb 8 mix or match

Use $1/1 from RP 9/27

Submit for $1/1 rebate with SavingStar app

Final cost $2.99

Screen Shot 2015-10-10 at 10.34.29 PM

Bounty Paper Towels 12 giant rolls $15.99

Get $5 off instantly wyb $20

Use $0.25/1 printable

Or use $0.25/1 from October P&G

Final cost $15.74

————–

Charmin Ultra Soft/Strong 12 mega rolls $11.99

Get $5 off instantly wyb $20

Use $0.75/1 printable

Or use $0.25/1 from October P&G

Final cost $11.24

—————

Bounty Napkins 160-200 ct $2.99

Get $5 off instantly wyb $20

Use $0.25/1 printable

Or use $0.25/1 from October P&G

Final cost $2.74

—————

Gain Detergent 100 oz $8.99

Get $5 off instantly wyb $20

Use $0.75/1 printable

Final cost $8.24

—————

Dawn Dishwashing Liquid 28-34.2 oz $3.99

Get $5 off instantly wyb $20

Use $0.90/3 printable

Or use $0.25/1 printable

Final cost $3.69 wyb 3

—————

Cascade dishwasher Detergent Powder or Gel 75 oz or 11-20 ct $3.99

Get $5 off instantly wyb $20

Use $0.50/1 printable

Final cost $3.49

————-

Brawny Paper Towels 6 big rolls $5.99

Use $0.25/1 from RP 9/27

Final cost $5.74

—————

Quilted Northern 12 double rolls $5.99

Use $0.55/1 printable

Final cost $5.44

————–

Air Wick Freshmatic Refill $4.49

Use $2/1 from SS 9/20

Final cost $2.49

————

Air Wick Twin Oil Refill $4.49

Use $1.25/1 from SS 9/20

Final cost $3.24

————

Lysol Disinfectant Spray $4.49

Use $0.50/1 from SS 10/04

Or use $0.50/1 printable

Final cost $3.99

————-

Kleenex Facial Tissue $1.00

Use $0.50/3 from SS 9/13

Or use $0.35/1 printable

Final cost $0.83 each

—————

Arm & Hammer Detergent 90-150 oz or 62 ct $6.99

Use $0.50/1 from SS 9/27

Final cost $6.49

Screen Shot 2015-10-10 at 11.03.08 PM

Buy one get one 50% off of each of these categories (no mix and match)

Buy one Motor Oil 5 qt jug, get one Oil Filter 50% off

Use $2/1 Full Synthetic Oil Jug 5 ct from mPerks

—————

Screen Shot 2015-10-10 at 11.05.27 PM

No matching mPerks, but check out the 70% off jewelry sale

 

Screen Shot 2015-10-10 at 11.11.58 PM

Purina Pet Food, Treats or Litter spend $35, get $6 OYNO

Beneful Dog Food 31.1 lbs $24.69

Use $3/1 printable

Or use $3/1 from SS 8/16 limit 4

Final cost $21.69

—————

Purina One Cat Food 16 lbs $18.99

Use $1/1 from RP 9/13

Final cost $17.99

————–

Purina One Dog Food 15-16.5 lbs$18.99

Use $3/1 printable

Or use $3/1 from SS 8/16 limit 4

Final cost $15.99

————–

Beggin Strips 40 oz $12.99

Use B1 6 oz+ get 7 oz or less free from RP 10/4

Final cost $12.99 for 40 oz bag plus 7 oz bag free

————-

Meijer Dog or Cat Toy Buy two get one free

Tons of $1/1 plush in mPerks

————

Meijer Rawhides Buy one get one 50% off

No coupon needed

————-

Pedigree Variety Pack $7.99

Use $2/1 from RP 8/30

Final cost $5.99

————–

Fresh Step Litter 38 lbs $12.99

Use $1.50/Each from mPerks

Final cost $11.49

Screen Shot 2015-10-10 at 11.31.19 PM

Huggies, Wipes, Pullups, or Goodnites Spend $25, get $5 OYNO

Huggies Diapers use $4/2 printable

Various Huggies printables here

For all other Huggies coupons, click here

—————

Enfamil or Enfagrow Save $5 wyb 2 refill boxes

No coupon needed

————-

Meijer Puffs, Munchers or Yogurt Bites Buy 3 get 1 free

No coupon needed

Screen Shot 2015-10-10 at 11.38.09 PM

Garnier Skin Products Buy one get one 50% off

Use $1/1 from Walgreens booklet (if your store accepts them)

———–

L’oreal Face or Lip Cosmetics Buy one get one 50% off

Use $1/1 from Walgreens booklet (if your store accepts them)

Submit for $1/1 Lip rebate with SavingStar app

————

Maybelline Face or Lip Cosmetics Buy one get one 50% off

Use $1/1 Concealer, Blush, Bronzer, Foundation, or Primer from RP 10/4

Or use $2/1 Super Stay 24 Lip Color from RP 10/4

————-

Aussie Spend $10, get $2 off instantly

Buy 3 Aussie Stylers $3.59

$10.47

Minus $2 instantly

$8.47

Use $3/3 from SS 9/20

Final cost $1.82 each

—————

Head & Shoulders Buy one get one 50% off $4.99

Use $4/2 from October P&G

Final cost $1.75 each

—————

Buy one Pantene Shampoo/Conditioner, get one styler 50% off

Buy 3 Shampoo $3.84

Buy 3 Stylers $4.19 ($2.09 at 50% off)

$17.79

Use two $5/3 from October P&G

Final cost $1.30 each

**The ad says styler $3.79 and up but the cheapest I found online is $4.19

Screen Shot 2015-10-10 at 11.57.54 PM

Old Spice Spend $10 get $2 off instantly- Deodorant, Body Wash, Bar Soap, or Hair Care

Buy 4 Deodorant $2.69

Use four $0.75/1 printables

Final cost $1.44 each

For other Old Spice printables click here

————–

Act Mouth Wash Buy $15 save $3 instantly

Buy one Act Advanced Plaque Guard $6.49

Buy two Act Advanced Plaque Guard $4.89

$16.67

Minus $3 instantly

$13.67

Use three $2/1 printables

$7.67

Use three $1/1 Target printables

$4.67

Final cost $1.55 each

—————-

Oral-B Buy two items get $1 off instantly

Deal idea:

Buy two $0.99 toothbrush

Final cost $0.49 each

————–

Crest Buy two items get $1 off instantly

Deal idea:

Buy 6 Crest Toothpaste 4.6 oz $1.99

$11.94

Minus $3 ($1 off three times for buying 6 products)

$8.94

Use two $3/3 from October P&G

Final cost $0.49 each

Screen Shot 2015-10-11 at 12.21.18 AM

Sundown Vitamins Buy one get one free

Use $2/1 or $1/1 from RP 9/13

Or use $1/1 or $3/2 from RP 10/4

Or use $1/1 printable

**To use $3/2, you must buy 4 vitamins

——————

Will be checking out scenario deals on the Buy one get one 50% offs

Check back!

print