Garnier Products Only $0.61

Garnier Products Only $0.61

Screen Shot 2015-10-05 at 2.42.31 PM

Here is a great deal on Garnier.  Get $5 off when you buy $15 in Garnier or Goody products.  If you do a different deal and are short a few cents, you can always grab a pack of Goody bobby pins.  Let us know what scenarios you do!

 

Get $5 off wyb $15 in Garnier or Goody products

Buy 4 Garnier Shampoo/Conditioner $2.99

Buy 1 Garnier Styler $3.59

$15.55

Minus $5 instantly

$10.55

Use four $1/1 Shampoo/Conditioner from RP 10/4

$6.55

Use one $1/1 Styler from RP 10/4

$5.55

Submit for $1/1 Shampoo rebate with SavingStar app

$4.55

Submit for $1.50/1 Styler rebate with SavingStar app

Final cost $0.61 each or $3.05

Cold & Flu Deals

Cold & Flu Deals

Screen Shot 2015-10-03 at 1.47.40 PM

There are a million different scenarios you can do with this deal.  I will post a few scenarios, and you can make up your own as well.  All matchups are below.  You may need to research the medicine varieties a little more, as I just posted the least expensive options.

Deal idea:

Buy 6 Bleach $1.99

Buy 4 Lysol Toilet Bowl Cleaners $1.67

Buy 1 Kleenex Hand Towel $1.99

$20.61

Minus $5 intantly

$15.61

Use three Clorox Bleach $1/2 from SS 8/30

$12.61

Use two Lysol $0.50/2 from SS 10/4

Or use $0.50/2 printable

$11.61

Use $0.50/1 Kleenex Hand Towel from SS 9/13

$11.01

Final cost $1.00 each

**If you throw in $10 of filler, you can use your $10/$30 mPerk

—————-

Deal idea:

Buy 6 Lysol Wipes $1.99

Buy 2 Halls Cough Drops $1.59

Buy 1 Scrubbing Bubbles Foam Cleaner $2.99

Buy 1 Kleenex Hand Towel $1.99

$20.01

Minus $5 instantly

$15.01

Use three Lysol $0.50/2 from SS 10/4

Or use $0.50/2 printable

$13.51

Use Halls $1/2 from SS 10/4

$12.51

Submit for $1/2 rebate with Checkout51 app (by Wednesday, unless it reloads)

$11.51

Use one Scrubbing Bubbles $0.50/1 Bathroom cleaning printable

$10.91

Use Kleenex Hand Towel $0.50/1 from SS 9/13

$10.41

Final cost $1.04 each

**If you throw in $10 of filler, you can use your $10/$30 mPerk

———-

Windex $2.99

Use $0.50/1 from SS 9/13

Final cost $2.49

————-

Scrubbing Bubbles Foam Cleaner $2.99

Use $0.50/1 Bathroom cleaning printable

Final cost $2.49

————-

Pledge Cleaners $3.99

Use $0.50/1 from SS 9/13

Final cost $3.49

————

Clorox Bleach $1.99

Use $1/2 from SS 8/30

Final cost $1.49

————-

Kleenex Hand Towel 60 ct $1.99

Use $0.50/1 from SS 9/13

Final cost $1.49

————-

Kleenex 6 ct pack $7.99

Use $0.50/1 from SS 9/13

Final cost $7.49

————-

Lysol Cleaners or Wipes $1.99

Use $0.50/2 from SS 10/4

Or use $0.50/2 printable

Final cost $1.74 each

**If you have the $1 blinkie your total is $0.99

————-

Lysol Toilet Bowl Cleaners $1.67

Use $0.50/2 from SS 10/4

Or use $0.50/2 printable

Final cost $1.44 each

—————-

Lysol Cleaners-Automatic Toilet Bowl, Gel, Pourable Cleaners $2.46

Use $0.50/2 printable

Final cost $2.21

————–

Lysol Disinfecting Spray $3.99

Use $0.50/1 from SS 10/4

Or use $0.50/1 printable

Final cost $3.49

**If you have the $1 blinkie your total is $2.99

—————

Glad Trash Bags $6.99

Use $1/1 from RP 8/9

Final cost $5.99

————–

 Mucinex 12 hour $10.19

Use $2.25/1 printable

Final cost $7.69

————-

Alka Selzer Plus $4.49

Use $2/1 from RP 9/13

Or use $1/1 printable

Final cost $2.49

————-

Breathe Right 10 ct $4.99

Use $1/1 printable

Final cost $3.99

————-

Sudafed PE $5.49

Sudafed Kids $6.29

Use $1/1 from SS 10/4 PE

Use $1/1 printable for PE

Use $2/1 printable for kids

————–

DayQuil/NyQuil $6.97

Use $3/2 printable

Or $1/1 printable

If ZZZQuil and ClearQuil are included use $1/1 from October P&G

Final cost $5.47

————–

Halls Cough Drops $1.59

Use $1/2 from SS 10/4

Submit for $1/2 rebate with Checkout51 app

Final cost $0.59

FREE Pillsbury Biscuits- Yay!

FREE Pillsbury Biscuits- Yay!

Screen Shot 2015-09-16 at 10.16.22 AM

My husband and I made crockpot Monkey Bread with these yesterday.  I’m so glad they are on sale, so we can buy more and make it again!!!  What do you like to make with your Pillsbury products?

 

Pillsbury Biscuits & Cinnamon Rolls $1.00

Use $1/2 printable

Or use $0.30/2 from SS 9/13

Submit for $1.00/2 rebate with SavingStar app

Final cost is FREE

Canned Goods Only $0.71- Four Brands!

Canned Goods Only $0.71- Four Brands!

IMG_4503

Rosarita, Manwich, Hunts, & Rotel are all combined on a Buy 3 get 1 free coupon.  Right now at Meijer they are two different prices, which I have broken down below.  Keep in mind if you buy different priced ones, the free ones will be the lower priced ones.

Rosarita & Manwich $0.95

Buy 4

Use Buy 3 get 1 free printable

Final cost $0.71 each

————-

Hunts & Rotel $1.00

Buy 4

Use Buy 3 get 1 free printable

Final cost $0.75 each

Lunchables Walking Tacos Only $0.70

Lunchables Walking Tacos Only $0.70

Screen Shot 2015-10-05 at 1.38.23 PM

Thank you Jill for this deal!!!  This is the lowest price we have seen yet on these.  Great for kids!

Buy two Lunchables Uploaded Walking Tacos $1.34

Use $1.25/2 printable

Or use $1.25/2 from mPerks

Final cost $0.70 each

FREE Combos!!!!!!!!!!!!!

FREE Combos!!!!!!!!!!!!!

Oh my goodness- here is our second RUN deal of the week!  Print this bad boy quickly, because it will not last!!!

Screen Shot 2015-10-05 at 8.38.07 AM

Buy two Combos $1.00

Use $2/2 printable

Final cost FREE!!!

Non-Coupon Deals At Meijer October 4-10

Non-Coupon Deals At Meijer October 4-10

Below are some sale items I found that do not have matching coupons.

IMG_4482

Crescent Rolls, Buy two get one free

IMG_4481

Whiskas, $0.49 each

IMG_4478

Meijer Cotton 20% off

 IMG_4489

Full Circle Bags 70 ct $4.49

IMG_4487

Ice Mountain 12 pk $1.67, $1.00 6 pk

IMG_4485

Starbucks sales

IMG_4495

These are part of the Buy $5 in Meijer Baking Products, get $1 OYNO

IMG_4496

These are part of the Buy $5 in Meijer Baking Products, get $1 OYNO

IMG_4499

Other packets that are on sale

IMG_4498

Found these!

IMG_4500

Final cost $3.80 for 3 boxes

IMG_4502

More great sales!

IMG_4505

If you don’t have coupons this is a good price for the large boxes.

IMG_4519

Dole Frozen Fruit has a nice sale

IMG_4516

Meijer Frozen Potatoes $1.99

IMG_4517

Blake’s Entrees $3.00

IMG_4518

Edwards Pie (2) Slices $2.00

IMG_4508

One of my favorite frozen Pizzas!

IMG_4511

El Monterey Multipack $3.00

IMG_4513

Bob Evans Side Dish $3.49

IMG_4520

Sara Lee Snacks on sale $2.50

IMG_4507

Nice sale price on Doritos

Pure Silk Shaving Cream Only $1.29

Pure Silk Shaving Cream Only $1.29

IMG_4477

Here is a great deal on shaving cream!!!!  Grab the coupon from last weekend and get ready to go!

Buy one Pure Silk Shaving Cream 8 oz $1.79

Use $0.50/1 from RP 9/27

Final cost $1.29

GE Energy Smart Lightbulb Deal

GE Energy Smart Lightbulb Deal

IMG_4479

I try not to groan when I have to buy lightbulbs- it’s just one of those things you have to buy.  If you need them now, or want to stock up for later, here’s your chance!  There were many other varieties on sale, but the coupon is for a $4 product and higher.

Buy one 75 watt 3 pack Energy Smart 9 year Lightbulbs $5.99

Use $1/1 from SS 9/13

Final cost $5.00 (or $1.67 per lightbulb)

Zevia Zero Calorie Pop Half Price Deal

Zevia Zero Calorie Pop Half Price Deal

IMG_4484

I know some of you guys have commented that you love this stuff so I wanted to pass on this amazing deal!  Regular price $5.99, and only $2.99 with coupon and sale!

Buy one 6-pack Zevia $3.99

Use $1/1 printable

Final cost $2.99

8 Pack Nestle Exotics Sparkling Water Only $1.24

8 Pack Nestle Exotics Sparkling Water Only $1.24

IMG_4486

If you like Sparkling Water, you will love Nestle Pure Life Exotics, now only $1.24 with rebate!

Buy one Nestle Exotics Sparkling Water Only $1.99

Submit for $0.75/1 rebate with Ibotta app

Final cost $1.24

Shout Color Catcher Only $3.49

Shout Color Catcher Only $3.49

IMG_4492

I caught this deal today during my trip to Meijer.  Match it with a coupon and it’s a pretty good deal! Each box comes with 24 sheets, which comes down to $0.14 per sheet.

Buy one Shout Color Catcher $3.99

Use $0.50/1 from SS 9/13

Final cost $3.49

Betty Crocker Supreme Brownie Mix Deal

Betty Crocker Supreme Brownie Mix Deal

IMG_4494

With printable coupon you can pick these up for half off- my kind of deal!  Perfect for the upcoming baking season.  Yum……

Buy one Betty Crocker Supreme Brownie Mix $2.00

Use $0.75/1 printable (these coupons change every 5 days so it may be gone soon!)

Final cost $1.25

Carnation Evaporated Milk Only $0.50

Carnation Evaporated Milk Only $0.50

IMG_4497

I always keep these in my stockpile.  During the holidays I make pumpkin pie, but the rest of the year I make Beef N Cheese pie, which is basically a cheeseburger without the crust- so yummy!

Buy two Carnation Evaporated Milk $1.00

Use $0.50/2 printable

Submit for $0.50/2 rebate with Checkout51 app (ends Wednesday, unless it reloads Thursday)

Final cost $0.50 each wyb 2