Crazy Bob’s Red Mill Deals

Crazy Bob’s Red Mill Deals

Sunday market October 15-21

Thursday market October 19-25

When I think ‘Fall’, I think of chili and soup and homemade bread.  Grab some of your bread ingredients for a low price this week at Meijer!

Bob’s Red Mill Wheat Bran $1.59

Use $1/1 printable

Final cost $0.59

Bob’s Red Mill Wheat Germ $2.19

Use $1/1 printable

Final cost $1.19

Bob’s Red Mill Tapioca/Brown Rice Flour $2.79

Use $1/1 printable

Final cost $1.79

Bob’s Red Mill Coconut Flour $3.49

Use $1/1 printable

Final cost $2.49

Tasty Bite Deal!

Tasty Bite Deal!

Sunday market October 15-21

Thursday market October 19-25

Looking for an inexpensive side dish??  Pick up Tasty Bite sides for only $1.49!

Tasty Bite Side Dish $2.49

Use $1/1 printable

Final cost $1.49

Annie’s Organic Soup $0.74

Annie’s Organic Soup $0.74

Sunday market October 15-21

Thursday market October 19-25

I have never tried Annie’s Organic Soup- but for $0.74 I will be this week!  Which flavors do you like?

Annie’s Organic Soup $2.49

Buy 5 save $5 mix or match (with other Buy 5 items)

$1.49

Use $0.75/1 printable

Or use $1/2 mPerk

Final cost $0.74

Old El Paso Taco Boats $0.94

Old El Paso Taco Boats $0.94

Sunday market October 15-21

Thursday market October 19-25

Old El Paso Taco Boats usually don’t get this low since they aren’t a part of the $1 deals.  So grabbing these for $0.94 is awesome!

Old El Paso Taco Boats Flour Tortillas $2.69

Buy 5 mix or match (with other Buy 5 save $5 items)

$1.69

Use $0.75/1 printable

Final cost $0.94

Bear Creek Soup As Low As $0.49

Bear Creek Soup As Low As $0.49

Sunday market October 15-21

Thursday market October 19-25

A regional coupon for Bear Creek Soups came out a few weeks ago- there are two deals you can do with it at Meijer!

Bear Creek Soup Cups $1.49

Use $1/1 from SS 9/24

Final cost $0.49

Bear Creek Soup $3.50

Use $1/1 from SS 9/24

Final cost $2.50

Awesome Unadvertised Deals

Awesome Unadvertised Deals

Sunday market October 15-21

Thursday market October 19-25

Buy one Vega Shake $15.99

Get one Silk 1/2 gallon FREE

Sister Schubert Rolls $3.00

Use $0.75/1 printable

Final cost $2.25

 

 

Cutex Products 25% off

If you have the $3/1 or $5/2 cat you can get foot cream for free

Cat’s Pride Litter $6.99

Use $1/1 from SS 9/10

Final cost $5.99

 

Lady Speed Stick $1.99

Buy 2 save $1

Use two $0.50/1 from SS 10/15

Final cost $0.99 each

Johnny’s Fine Foods $1.99

I signed up and am waiting on a printable

New Printables October 15, 2017

New Printables October 15, 2017

New printables!

$2/1 Bella Dog Food (for Purina deal)

Pampers

Luvs

Kellogg

Tylenol/Motrin

Bic

Colgate

Gillette

Irish Spring

…and more!

Click here to print these hot new coupons!

Possible FREE Scott Toilet Paper!

Possible FREE Scott Toilet Paper!

Sunday market October 15-21

Thursday market October 19-25

THIS DEAL IS WORKING- I PAID $0.20 WITH TAX!!!

Did you see the deal that everyone was doing today?  Starting tomorrow it could be even better!  We do NOT have dates on when the $2 store coupon is printing until. It could stop printing any time. If it does not print there is nothing you can do about it unfortunately.

Buy 1 Scott Extra Soft 12 ct Toilet Paper (like 24 roll) $4.99

Use $3/1 mPerk

…go ahead and enter mPerks and scan the toilet paper

…now a $2 store Catalina should print out

Use the $2/1 store Catalina on Scott

Final cost FREE

Again, we don’t know if the $2 Scott store coupon will print starting 10/15.  We will test it and see.

 

Meijer Matchups October 15-21

Meijer Matchups October 15-21

Sunday market October 15-21

Thursday market October 19-25

For full ad click here

To print coupons click here

Buy 5 Save $5

How a Buy 5 Save $5 sale works is, buy the products with these tags in multiple of 5.  As long as you buy 5, 10, 15, etc. you will get $5 off every 5 you buy.  After the $5 comes off you will be paying the YELLOW sticker price.  And yes, you can use coupons on top of that!

Pepsi 12 pk $3.99

Buy 5 save $5 mix or match

$2.99

Use $1/2 printable

Final cost $2.49 each

Pepsi 12 pk $3.99

Buy 5 save $5 mix or match

$2.99

Submit for $1/2 Checkout51 rebate

Final cost $2.49 each

**You can use the coupon or the rebate, not both

Keebler Crackers $2.65

Buy 5 save $5 mix or match

$1.65

Submit for $1/2 Checkout51 rebate

Final cost $1.15 each

Keebler Crackers $2.65

Buy 5 save $5 mix or match

$1.65

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Final cost $0.65 each

**You can use the coupon or the rebate, not both

General Mills Cereal $2.79

Buy 5 save $5 mix or match

$1.79

Use $1/3 from SS 9/10, 9/24, or 10/8

Final cost $1.46 each

General Mills Cereal $2.79

Buy 5 save $5 mix or match

$1.79

Submit for $1/2 SavingStar rebate

Final cost $1.29 each

**You can use the coupon or the rebate, not both

Kellogg Cereal $2.79

Buy 5 save $5 mix or match

$1.79

Use $1/2 printable

Or use $1/1 KFR printables (redeem points)

Final cost $1.29

Kellogg Cereal $2.79

Buy 5 save $5 mix or match

$1.79

Use $1/1 KFR printables (redeem points)

Final cost $0.79

Thomas English Muffins/Bagels $2.99

Buy 5 save $5 mix or match

$1.99

Use $0.55/1 from SS 10/8

Final cost $1.44

Oxi Clean 3 lb $6.49

Buy 5 save $5 mix or match

$5.49

Use $1/1 printable

Final cost $4.49

**This is a great price- I love this product!

Belvita Biscuits $2.99

Buy 5 save $5 mix or match

$1.99

Use $1/2 from SS 9/17

Final cost $1.49

Campbells Dinner Sauces $2.49

Buy 5 save $5 mix or match

$1.49

Submit for $0.75/1 Ibotta rebate (up to 3 times)

Final cost $0.75 each

Fiber One Bars $4.99

Buy 5 save $5 mix or match

$3.99

Use $0.50/2 from SS 9/24

Final cost $3.74 each

Nature Valley Bars $4.99

Buy 5 save $5 mix or match

$3.99

Use $0.50/2 from SS 8/27 or 10/15

Final cost $3.74 each

Grown In Idaho Frozen Potatoes $2.79

Buy 5 save $5 mix or match

$1.79

Submit for $1/1 Checkout51 rebate

Final cost $0.79

Pop Tarts 12 pk/NutriGrain Bars $2.79

Buy 5 save $5 mix or match

$1.79

Use $1/1 KFR printable (redeem points)

Final cost $0.79

Yoplait Go Big Packs/Fridge Pack/GoGurt 16 pk $3.49

Buy 5 save $5 mix or match

$2.49

Use $1/1 Fridge Pack printable

Final cost $1.49 (for 8 cups)

Life Cereal $2.99

Buy 5 Save $5 mix or match

$1.99

Use $1/2 printable

Final cost $1.49 each

Aunt Millie English Muffins $2.49

Buy 5 Save $5 mix or match

$1.49

Use $1/1 printable

Final cost $0.49

Progresso Organic Soup $2.49

Buy 5 Save $5 mix or match

$1.49

Submit for $1/1 SavingStar rebate

Final cost $0.49

**You can use $0.50/2 from SS 10/8, but then you can’t submit for SavingStar

Oscar Mayer Natural Sausage $2.99

Buy 5 Save $5 mix or match

$1.99

Use $1/1 from SS 8/20 (exp 10/28)

Final cost $0.99

Glade Scented Oil Twin Pack $4.74

Buy 5, save $5 mix or match

$3.74

Use $1/1 printable

or use $2/3 from SS 9/24

Final cost as low as $2.74

Scrubbing Bubbles Mega Shower or Power Foamer $3.49

Buy 5, save $5 mix or match

$2.49

Use $1.50/2 from SS 9/24

Final cost $1.74 each wyb 2

Glade Jar Candles 3.4 oz $2.84

Buy 5, save $5 mix or match

$1.84

Use $1/2 printable

or use $1/2 from SS 9/24

Final cost $1.34 each wyb 2

Scrubbing Bubbles Disinfectant Spray or Wipes $2.84

Buy 5, save $5 mix or match

$1.84

Use $1.50/2 fro SS 9/24

Final cost $1.09 each wyb 2

Windex Glass or Multi Surface $2.99

Buy 5, save $5 mix or match

$1.99

Use $0.50/1 mperk

or use $1/2 from SS 8/20

Final cost $1.49

Ziploc Mega Pack Bags $6.59

Buy 5, save $5 mix or match

$5.59

Use $1/2 printable

Final cost $5.09 each wyb 2

Lysol Disinfectant Spray 19oz $4.74

Buy 5, save $5 mix or match

$3.74

Use $1/1 from SS 8/27

Final cost $2.74

 

Food Deals

Campbells Soup $0.99

Use $0.60/4 printable

Or use $0.40/4 from SS 9/10

Final ost $0.84 each

Budweiser 18 pk $18.49

Champion Pizza $5.99

Submit for $5/1 Ibotta rebate (when you buy a fresh pizza)

Final cost $19.48 for both

Budweiser 18 pk $18.49

Submit for $3/1 Ibotta rebate

Final cost $15.49

Pom Wonderful 16 oz $3.99

Buy one get one free

Use $0.50/1 printable

Final cost $3.49 for 2

**You can use one coupon for every two you purchase

Yoplait $0.50

Use $1/10 printable

Final cost $0.40 each

**Can not use with SavingStar

Lactaid $3.69

Use $0.55/1 printable

Final cost $3.14

Kraft Singles $3.00

Use $0.50/1 printable

Final cost $2.50

Jimmy Dean Sandwiches $4.69

Use $0.55/1 from RP 10/1

Final cost $4.14

Chilis Entrees $2.00

Use $1/2 printable

Final cost $1.50 each

Tyson Nuggets $5.49

Buy one get one 50% off

Use two $1/1 from RP 10/1

Submit for $0.75/1 Ibotta rebate (twice)

Final cost $2.36 each

Uncle Ben’s Rice $1.49

Use $1/4 printable

Or use $1/4 from RP 8/27 (exp 10/22)

Final cost $1.24 each

Well Yes! Soup $1.67

Use $0.75/1 printable (shut off date 10/15)

Or use $0.75/1 from SS 10/1

Final cost $0.92

Progresso Soup $1.25

Buy 4 save $1

$1.00 each

Use two $0.50/2 from SS 10/8

Final cost $0.75 each

Aunt Millie’s Healthy Goodness Bread or Buns $3.00

Use $1/1 printable

Final cost $2.00

Flatout Wraps $2.99

Use $1/1 printable

Final cost $1.99

 

Baby Deals

Buy $30+ of Huggies Diapers, Wipes, Pull-Ups, or Goodnites get $10 OYNO

Available coupons:

$0.50/1 Huggies Wipes Printable [56-ct. to 167-ct.]

$1.50/2 Huggies Wipes Printable [168-ct.+]

$2/1 Huggies Diapers Printable [Excludes 9-ct. and smaller]

$3/2 Diapers from SS 10/1

$1/2 Wipes from SS 10/1

$3/2 Little Snuggles/Movers/Overnite Diapers from SS 10/1

$0.50/1 Huggies wipes 56-167 ct Mperk

$3/1 Huggies Little movers (76-140 ct), Little Snugglers (92-168ct) or Snug and Dry diapers (112-224 ct) Mperk

$2/1 Pull-Ups or Goodnites Mperk

 

Deal idea:

Buy 4 Huggies Diapers $7.97

$31.88

Use four $2/1 printables

Final cost $23.88

Get $10 OYNO

Deal idea:

Buy 16 Wipes $1.97

$31.52

Use 16 $0.50/1 Huggies Wipes Printables

Or use 8 $1/2 from SS 10/1 (or a combo)

Final cost $23.52

Get $10 OYNO

Deal idea:

Buy 2 Huggies Diapers $7.97

Buy 8 Wipes $1.97

$31.70

Use two $2/1 printables

Use 4 $1/2 Wipes from SS 10/1

Final cost $23.70

Get $10 OYNO

Deal idea:

Buy 1 Huggies diaper, $17.49

Buy 1 Huggies Diapers $7.97

Buy 2 Wipes $1.97

Buy 1 travel pack diapers .99c

$30.39

Use two $2/1 printables

Use two $0.50/1 Huggies Wipes Printablee

Final cost $24.39 plus Get $10 OYNO

THIS COUPON WILL ROLL

If you do the first Huggies transaction again-

Buy 4 Huggies Diapers $7.97

$31.88

Use four $2/1 printables

Use $10 Catalina from 1st transaction

Final cost $13.88

Get $10 OYNO

You can keep repeating this if you have enough coupons

Buy 2 Pampers Jumbo pack of diapers or Easy Ups get $5 OYNO cat

Deal idea

Buy 2 Pampers diapers, $8.97/ea

$17.94

Use $2/1 Pampers diaper Mperk

Use $1/1 Pampers diaper printable (Limit 1)

Final cost: $14.94 plus earn $5 OYNO

Deal idea:

Buy 2 Pampers Easy Ups, $8.97/ea

$17.94

Use $2/1 Pampers Easy Ups Mperk

Use $1/1 Pampers diaper printable (Limit 1)

Final cost: $14.94 plus earn $5 OYNO

Deal idea:

Buy 1 Pampers diapers, $8.97/ea

Buy 1 Pampers Easy Ups, $8.97/ea

$17.94

Use $2/1 Pampers diaper Mperk

Use $2/1 Pampers Easy Ups Mperk

Final cost: $13.94 plus earn $5 OYNO

Buy 2 Luvs Big Value or Stock Up Luvs diaper get $10 OYNO cat

Buy 2 Luvs diaper, $17.49/ea

$34.98

Use two $2/1 Luvs Diapers from P&G

Or Use 1 P&G and 1 $2/1 Luvs diaper Mperk

Final cost: $30.98 plus earn $10 OYNO

Pet Deals

$6 off instantly when you spend $40 or more on Purina pet food, treats or litter

Deal idea:

Buy 6 Cat Chow $6.99

$41.94

Minus $6 instantly

$35.94

Use four $1.50/1 from RP 10/1 (limit 4)

Use tow $1.05/1 printable

Final cost $27.84

Deal idea:

Buy 2 Cat Chow $15.99

Buy 1 Cat Chow $6.99

Buy 4 Purina ONE Wet Cat Food $0.70

$41.77

Minus $6 instantly

$35.77

Use three $1.50/1 from RP 10/1

Use one $1/4 Purina Wet Cat Food from RP 9/10

Final cost $30.27

Deal idea:

Buy 3 Purina ONE Dry Cat Food $12.49

Buy 3 Fancy Feast Broths or Purely Wet Cat Food $1.00

$40.47

Minus $6 instantly

$34.47

Use three $2/1 Purina ONE from RP 9/10

Final cost $28.47

Deal idea:

Buy 3 Purina ONE Dry Cat Food $12.49

Buy 4 Purina ONE Wet Cat Food $0.70

$40.27

Minus $6 instantly

$34.27

Use three $2/1 from RP 9/10

Use one $1/4 Purina Wet Cat Food from RP 9/10

Final cost $27.27

Deal idea:

Buy 2 Purina ONE Dry Cat Food $12.49

Buy 2 Cat Chow $6.99

Buy 2 Fancy Feast Broths or Purely Wet Cat Food $1.00

$40.96

Minus $6 instantly

$34.96

Use two $2/1 Purina ONE from RP 9/10

Use two $1.50/1 Cat Chow from RP 10/1

Final cost $27.96

Deal idea:

Buy 1 Purina ONE Dry Cat Food $27.99

Buy 1 Purina ONE Dry Cat Food $12.49

$40.48

Minus $6 instantly

$34.48

Use two $2/1 Purina ONE fro RP 9/10

Final cost $30.48

Deal idea:

Buy 4 Friskies $9.99

Buy 1 Friskies Wet Cat Food $0.49

$40.45

Minus $6 instantly

 

$34.45

Use four $1/1 from SS 8/6

Final cost $30.45

Deal idea:

Buy 1 Purina ONE Smartblend $27.99

Buy 2 Bella Dog Food $5.49

Buy 2 Mighty Dog Wet Dog Food $0.57

$40.11

Minus $6 instantly

$34.11

Use one $2/1 Purina Smart Blend from RP 9/10

Use two $2/1 Purina Bella from SS 9/17

Final cost $28.11

Deal idea:

Buy 1 Purina ONE Smartblend $27.99

Buy 1 Purina ONE Smartblend $11.49

Buy 1 Mighty Dog Wet Dog Food $0.57

$40.05

Minus $6 instantly

$34.05

Use two $2/1 from RP 9/10

Final cost $30.05

Deal idea:

Buy 3 Purina ONE Smartblend $11.49

Buy 1 Bella Dog Food $5.49

Buy 1 Mighty Dog Wet Dog Food $0.57

$40.53

Minus $6 instantly

$34.53

Use three $2/1 Purina ONE from RP 9/10

Use one $2/1 Bella from SS 9/17

Final cost $26.53

Other deals:

Buy 4 Purina ONE Wet Cat Food $0.70

Use $1/4 from RP 9/10

Final cost $0.45 each

Beyond Wet Dog Food $1.00

Use Buy 3 get 1 free from RP 8/6

Final cost $0.75 each

Buy 2 Milkbones $2.50

Use $1/2 from RP 10/1 or mPerk

Final cost $2.00 each

Buy 2 Pup-Peroni $2.50

Use $1/2 from RP 10/1 or mPerk

Final cost $2.00 each

Crave Dog Food $39.99

Use $5/each mPerk

Final cost $34.99

Canine Carryouts $1.00

Use $0.75/3 mPerk

Final cost $0.75 each

Blue Dog Bakery Treats $2.19

Use $1/1 mPerk

Final cost $1.19

 

Health & Beauty Deals

Garnier Shampoo $3.00

Use $3/2 from RP 10/1

Or use $1/1 printable

Final cost $1.50 each

Got2B $3.95

Use $2/1 from RP 10/1

Final cost $1.95

Herbal Essences Shampoo $2.99

Buy one get one 50% off

One rings $1.50

Use $2/2 from RP 10/8

Final cost $1.25 each

Aussie 7 in 1 $2.99

Buy one get one 50% off

One rings $1.50

Use $2/2 from RP 10/8

Final cost $1.25 each

Johnson Baby Products $3.99

Buy one get one 40% off

One rings $2.39

Use two $1/1 printables

Final cost $2.19 each

Buy $30 of Benefiber, Gas-X, Prevacid, Excedrin, Tums, Theraflu, Triaminic and get $5 off

Available coupons:

$2/1 Theraflu from SS 10/1

$2/1 Benefiber printable

$1.50/1 Excedrin from SS 9/24

$1.50/1 Excedrin printable

$1/1 Triaminic from SS 10/1

Buy 2 Dial Bar Soap 8 ct $3.33

Use $1/2 from RP 10/1

Final cost $5.66 for 2

Tampax $4.19

Buy one get one 50% off

One rings $2.10

Use $2/2 from P&G

Final cost $4.29

Always Pads $3.39

Buy one get one 50% off

One rings $1.70

Use $2/2 from P&G

Final cost $1.54 each

 

Household Deals

Oxi Clean 3 lb $6.49

Buy 5 save $5 mix or match

$5.49

Use $1/1 printable

Final cost $4.49

Glade Scented Oil Twin Pack $4.74

Buy 5, save $5 mix or match

$3.74

Use $1/1 printable

or use $2/3 from SS 9/24

Final cost as low as $2.74

Scrubbing Bubbles Mega Shower or Power Foamer $3.49

Buy 5, save $5 mix or match

$2.49

Use $1.50/2 from SS 9/24

Final cost $1.74 each wyb 2

Glade Jar Candles 3.4 oz $2.84

Buy 5, save $5 mix or match

$1.84

Use $1/2 printable

or use $1/2 from SS 9/24

Final cost $1.34 each wyb 2

Scrubbing Bubbles Disinfectant Spray or Wipes $2.84

Buy 5, save $5 mix or match

$1.84

Use $1.50/2 fro SS 9/24

Final cost $1.09 each wyb 2

Windex Glass or Multi Surface $2.99

Buy 5, save $5 mix or match

$1.99

Use $0.50/1 mperk

or use $1/2 from SS 8/20

Final cost $1.49

Ziploc Mega Pack Bags $6.59

Buy 5, save $5 mix or match

$5.59

Use $1/2 printable

Final cost $5.09 each wyb 2

Lysol Disinfectant Spray 19oz $4.74

Buy 5, save $5 mix or match

$3.74

Use $1/1 from SS 8/27

Final cost $2.74

Spend $25 in Kimberly Clark products, get $5 OYNO. Limit one per transaction

Cottonelle 9 Mega Roll $8.99

Use $0.75/1 from SS 10/8

Final cost $8.74

Viva Paper Towels 8 Giant Rolls $8.99

Use $1/1 from SS 9/10

Final cost $7.99

Scott 1000 Toilet Paper 12 rolls $7.99

Use $3/1 mperk

Final cost $4.99

*If $2 catalina prints during transaction

Final cost $2.99

Scott Extra Soft Toilet Paper $4.99

Use $3/1 mperk

Final cost $1.99

*If $2 catalina prints during transaction

Final cost FREE (coupon will adjust down)

Kleenex Hand Towels $1.99

Use $0.75/1 from SS 10/8

Final cost $1.24

Kleenex Tissues Flats or Cubes $1.00

Use $0.75/3 from SS 10/8

Final cost $0.75 each wyb 3

Other deals:

Charmin 12 Mega Roll $11.99

Use $1/1 from P&G 9/24

Final cost $10.99

Bounty Paper Towels 8 Huge Rolls $14.99

Use $1/1 from P&G 9/24

Final cost $13.99

Save $5 instantly wys $25 in Gain products

Gain Liquid Detergent 100oz $8.99

Use $3/1 from RP 10/8 (limit 2 like coupons per day)

or use $3/1 mperk

Final cost $5.99

Gain Flings 26-35ct $8.99

Use $3/1 from RP 10/8 (limit 2 like coupons per day)

or use $3/1 mperk

Final cost $5.99

Gain Fabric Softener 129oz $8.99

Use $3/1 from RP 10/8 (Limit 2 like coupons per day)

or use $3/1 mperk

Final cost $5.99

Gain Dish Soap 21.6oz $1.99

Use $0.25/1 mperk

Final cost $1.74

Deal ideas:

3 Gain Liquid Detergent $26.97

Minus $5 instantly

$21.97

Use two $3/1 from RP 10/8

Use $3/1 mperk

Final cost $12.97

3 Gain Flings $26.97

Minus $5 instantly

$21.97

Use two $3/1 from RP 10/8

Use $3/1 mperk

Final cost $12.97

3 Gain Fabric Softeners $26.97

Minus $5 instantly

$21.97

Use two $3/1 from RP 10/8

Use $3/1 mperk

Final cost $12.97

1 Gain Laundry $8.99

1 Gain Flings $8.99

1 Gain Softener $8.99

$26.97

Minus $5 instantly

$21.97

Use $3/1 liquid from RP 10/8

Use $3/1 flings from RP 10/8

Use $3/1 softener from RP 10/8

(or use all three $3/1 mperk or variety of mperks/coupons)

Final cost $12.97

Bounce Dryer Sheets 160ct $5.97

Use $1/1 from SS 10/15

or use $2/1 mperk

Final cost as low as $3.97

Downy In-wash Scent Booster 13.2oz $5.99

Use $2/1 mperk

Final cost $3.99

Downy Fabric Softener $5.99

Use $2/1 mperk

Final cost $3.99

 

 

 

 

More Deals!

More Deals!

 Sunday market October 8-14

Thursday market October 12-18

Tobasco 2 oz $1.59

Submit for $0.50/1 Ibotta rebate

Final cost $1.09

Panera Soup $4.99

Use $1/1 printable

Submit for $1/1 Ibotta rebate

Final cost $2.99

Buy 2 Redds Apple Ale $7.99

Submit for $3/2 Ibotta rebate

Final cost $6.49 each

Miller Lite 12 pk $9.49

Submit for $1.70/1 Ibotta rebate

Final cost $7.79

Miller 24 pk $16.99

Miller 12 pk $9.49

Submit for $1.70/1 Ibotta rebate

Submit for 4,000 Fetch Reward points ($4) for spending $20

Final cost $20.78 for both

 

 

 

Pillsbury Rolls $0.18

Pillsbury Rolls $0.18

 Sunday market October 8-14

Thursday market October 12-18

There is a new rolling reward in your mPerks account- spend $10 on Pillsbury items get $3 back.  Check out the crazy scenario you can do this week with the 10 for $10 sale!

Buy 10 Pillsbury Biscuits $1.00

Buy 1 extra 10 for $10 item (your choice) $1.00

$11.00

Minus the 11th (free) item

$10.00

Use five $1/2 printables

Or use four $1/2 printables and a $1/2 mPerk

Pay $5.00

Earn $3 reward for spending $10.00

…like paying $2.00 for 11 items

Meijer 2 Day Sale October 13-14

Meijer 2 Day Sale October 13-14

Both markets

 

To print coupons click here

 

General Mills Cereal $1.49

Use $1/2 printable

Or use $1/3 from SS 9/10 or 9/24 or 10/8

Or use $1/3 Cheerios from SS 9/10

Final cost $0.99

Keebler Cookies $2.89

Buy two get one free

Use $1/1 Kellogg Family Rewards printable (redeem points)

Final cost $1.26 with two coupons, or $1.92 with no coupons

Little Debbie Big Packs, Hostess Multipacks, Sunbelt Big Packs $3.50

Buy two get one free

Use two $0.55/1 Sunbelt from SS 8/20 or 10/1

Final cost $1.96 each for Sunbelt, or $2.33 for Little Debbie/Hostess

Campbells Cream of Chicken/Mushroom $0.75

Use $0.60/4 printable

Or use $0.40/4 from SS 9/10

Final cost $0.60 each

Bounty Basic 6 big rolls $5.79

Buy one get one 50% off

Use two $0.50/1 from P&G

Or use two $0.25/1 printables

Final cost $3.84 each

Charmin 12 giant rolls $6.49

Buy one get one 50% off

Use two $0.50/1 from P&G

Or use two $0.25/1 printables

Final cost $4.36 each

Dixie Plates $5.99

Use $0.75/1 printable

Final cost $5.24

Gain Detergent 50 oz $5.99

Buy one get one 50% off

Use two $2/1 from RP 10/8 (or one plus mPerk)

Final cost $2.50 each

LIMIT 2 LIKE QS

Gain Fabric Softener 51 oz $4.19

Buy one get one 50% off

Use two $3/1 from RP 10/8 (second one will adjust down to $2.10, or just use the $2 one)

Final cost $0.59 each

LIMIT 2 LIKE QS

Metamucil and Align Products

Buy one get one 50% off

Use two $1/1 printables

Fryin’ Magic $0.69

Fryin’ Magic $0.69

 Sunday market October 8-14

Thursday market October 12-18

These are my favorite kinds of mPerks- off of EACH!  So if you buy 10 at once, you will get $1 off each for a total of $10 off!

Fryin’ Magic $1.69

Use $1/each mPerk

Final cost $0.69

**Final cost is $0.69, no matter how many you buy

Idahoan Steakhouse Potatoes $0.50

Idahoan Steakhouse Potatoes $0.50

 Sunday market October 8-14

Thursday market October 12-18

Need an inexpensive side dish?  How does $0.50 sound??  Limit one per account.

Idahoan Steakhouse Casserole $1.50

Use $1/1 mPerk

Final cost $0.50

Weekly Meals With The Meijer Ad #43

Weekly Meals With The Meijer Ad #43

 Sunday market October 8-14

Thursday market October 12-18

Do you have trouble planning your weekly menus?  Are you making what feels like the same meals every week?  Never fear!  We are here to help!  Each week (hopefully), we will have a great meal plan ready to go for you.

A few things to keep in mind:

Prices are based on the Sunday market sales ad

Meals are planned for a family of four- if your family is full of big eaters, you may need to buy extra

You can always adjust if you don’t like something we have planned

We are planning 5 dinners- for the last two days try using leftovers on one day, and maybe eating out on the last day.  Also, life happens, and you don’t always get to every meal.  Planning 5 meals works perfectly for my family.

Most likely, you will have some of these items in your stockpile already, so you will save even more!  This is a “from-scratch” list.

Your total for all 5 meals should be $25.67


Things you need to buy:

1 Aunt Millie’s Texas Toast $1.00

–Use $1/1 Aunt Millie’s printable (page 2)

1 Sargento Sliced Cheddar Cheese $2.84

1 lb grapes $0.98

1 big Vidalia onion approx. $0.99

Meijer Bread Crumbs 15 oz $1.49

2 big chicken breasts approx. $3.00 (sliced into strips)

1 packet Meijer Ranch Powder $1.09

1 bunch broccoli $0.99

1 box Rice A Roni $1.00 (any flavor)

2 Tai Pei Pepper Beef $2.00

–Use two $0.75/1 Tai Pei printables

1 zucchini approx. $0.74

1 bunch green onions $0.69

1 Stonefire Naan Bread $1.00

–Use $1/1 Stonefire printable or use $1/1 from RP 10/1

1 Butterball Turkey Bacon $1.69

— Use $0.55/1 Butterball printable

3 roma tomatoes $0.32 each

1 bag Lay’s Chips $2.00

–Submit for Fetch Rewards

2 apples approx. $0.67 ($0.69/lb)

1 Meijer Pasta $1.00

1 Hunt’s Spaghetti Sauce $1.00

1 Dole Lettuce $1.00

1 Meijer Frozen Green Beans $1.00

1 cucumber $0.59


Things to have on hand:

butter

flour

baking powder

smoked paprika

3 eggs

milk

pepper and salt

vegetable oil

soy sauce

sesame seeds (optional)

garlic powder

sesame oil

parmesan cheese

garlic (I use the stuff in the jar that’s chopped)

Italian seasoning

mayonnaise


Texas Toast Grilled Cheese, Onion Rings, and Grapes

Make some grilled cheese sandwiches the way you usually do.  I like to cook mine on a George Foreman-type grill.  If you have leftover bread, save it for spaghetti night to make garlic bread.  Use this recipe to make the onion rings.  Serve with grapes.


Ranch Chicken Fingers, Broccoli, Rice A Roni

Use this recipe for the chicken fingers.  I hate broccoli, but it’s a good price this week for those who like it.  You could eat it raw with some ranch dressing, or steam it.  Serve with Rice A Roni.


Pepper Beef, Asian-Style Zucchini, and Scallion Pancakes

The scallion pancakes take a bit of time, but are really yummy.  If your kids don’t like green onions, make a few pancakes and omit them.  While your Tai Pei Pepper Beef is cooking, use this recipe to make asian-style zucchini.  If you don’t have sesame seeds on hand you can leave them out.


BLTs, Chips, and Apples

Easy dinner!  I like to bake my bacon, but you can cook it however you’d like.  Toast your naan bread, and spread one side with mayonnaise.  Use 1-2 of the tomatoes (sliced), lettuce, and bacon slices to make yummy BLTs.  Serve with chips and apple slices.  If you have honey on hand, dip the apples in that- yummy!


Spaghetti, Italian Green Beans, and Salad

Spaghetti is easy peasy, and we’re going meatless to save some money.  This dinner will be filling without meat.  While your noodles are cooking and your sauce is heating up, make the Italian green beans.  For the salad, use the rest of your lettuce, tomatoes, and as much of the cucumber as you want.  You can throw some green onions on if you have any left from the scallion pancakes.  If you have Texas Toast leftover from grilled cheese night, spread with butter and sprinkle with garlic powder, and heat in the oven for a few minutes.  Enjoy!


Your total for everything should be $29.72

–Use $1/1 Aunt Millie’s printable (page 2)

–Use two $0.75/1 Tai Pei printables

–Use $1/1 Stonefire printable or use $1/1 from RP 10/1

— Use $0.55/1 Butterball printable

Your total for everything should be $25.67